Dünyadan:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
İran: ABD bizimle görüşmek istedi!
  Donald Trump’ın başkan seçilmesinden bu yana ABD-İran ilişkilerindeki gerilim bir kez daha tırmanırken, Tahran’dan kritik bir açıklama geldi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamkhani, ‘ABD’nin kendileriyle görüşmek istediğini’ söyledi.

İran’ın ruhani lideri Ayetullah ali Hamaney’in de yakın yardımcılarından olan Şamkhani, “Geçen ayki Kabil ziyaretimde Amerikalılar görüşme talep etti” dedi. İranlı yetkili, Amerikan tarafının hangi konuda görüşme talep ettiğini açıklamadı.

ABD ile İran arasındaki gerilim, Trump’ın geçen mayısta nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla tırmanmıştı. Trump, anlaşmadan çekilme sonrasında İran’a kapsamlı ekonomik yaptırımlar da dayatmıştı.

Öte yandan İran, 2001 yılında 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’da ABD tarafından devrilen Taliban’ın yerine yeni bir hükümet kurulması için Amerikalı yetkililere yardımcı olmuştu. Şamkhani’ye götürülen görüşme talebinin de Taliban ile yeniden başlatılan barış müzakereleri ile ilgili olabileceği belirtiliyor. (Dış Haberler)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Rusya: ABD Suriye'den çekilmeyebilir
Rusya, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı...

Haberi Oku