Eğitim:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Diyarbakır'a Selahaddin Eyyubi Üniversitesi
Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Üniversitesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) bir fakültesi açılacak.
Sur ilçesinde daha önce Tıp Fakültesi, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi mekan, TOBB ETÜ için tahsis edildi. TOBB ETÜ'nün bir fakültesinin açılacağı bina, bir iş adamı tarafından restore edilecek. Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulması da Kurban Bayramı'ndan sonra meclisin onayına sunulacak.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Milli Emlak Müdürlüğü'ne kayıtlı ve tescilli bir binanın bulunduğunu, tarihi mekanda daha önce Tıp Fakültesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yer aldığını söyledi.
Tarihi binanın, Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü ile uzun süreli kira karşılığı TOBB ETÜ'ye verildiğini kaydeden Toprak, binanın onarımı ve restorasyonu için proje hazırlandığını, projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan geçeceğini bildirdi.
Proje onaylandıktan sonra Ali Ağaoğlu'nun binanın onarımını gerçekleştireceğini kaydeden Toprak, “Önümüzdeki yıl TOBB ETÜ'nün burada fakültesi açılacak. Çok güzel olacak. Tarihi bir mekanda fakülte hizmete girecek. Açılacak fakülte, iş dünyasının ihtiyacına cevap verebilecek bir branşta olacak” diye konuştu.

ONARIM VE RESTORASYON İÇİN 2.5 MİLYON
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de binanın tahsisinin TOBB ETÜ'ye yapıldığını, onarım ve restorasyonu yapılacak binanın hazırlanmasının yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olacağını aktardı. İçten, tadilat ve restorasyon biter bitmez fakültenin açılacağını belirtti.

“BİZ ZAR ZOR VAKIFLARI, CEMAATLERİ İKNA EDERKEN”
Kurban Bayramı'ndan sonra meclis gündemine gelecek Selahattin Eyyubi Üniversitesi’ni de anlatan İçten, vakıf üniversitesinin kurulması için kanunun bayramdan sonra onaylanacağını bildirdi.
İçten, “Bu üniversite de açılırsa, Diyarbakır'da 3 üniversite olmuş olacak. Şu an Diyarbakır'da öğrenci sayısı 26 bin, açılacak üniversiteler ile bu sayı 40-50 bine yaklaşır” şeklinde konuştu.
İçten, Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulması için arazi tahsisi yapıldığına değinerek, “Ancak işin kötü tarafı üniversite için tahsis edilen arazi üzerinde belediye imar durumuna izin vermemiş. Biz zar zor insanları, vakıfları, özel sektörü, cemaatleri ikna ederek Diyarbakır'a getirerek yatırım yapmaya çalışırken açılacak üniversiteye Büyükşehir Belediyesi'nin imar vermemesini doğru bulmuyorum. Bu, Diyarbakır'a gelen bir üniversite yatırımını engellemektir. Bu da üzücü bir durum oldu” dedi.
Geçen yıl bir yasa çıkarıldığını, imar düzenlemelerinde belediyeye müracaat edildiğinde belediye 2 ay içinde olumlu bir cevap vermezse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne müracaat edilebildiğini vurgulayan İçten, bu sıkıntıyı aşmayı umduklarını dile getirdi. (aa)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

AİHM’den ilk dershane kararı
FETÖ yapılanmasının en önemli ayağı olan dershanelerinin kapatılmasına ilişkin AİHM ilk kararını...

Haberi Oku