Eğitim:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
İBRAHİM BELENLİ KİMDİR?

Hakkâri Üniversitesine rektör olan Oxfordlu Prof. İbrahim Belenli"yi, traktörünü satarak okutan babası ile annesi: "Onunla gurur duyuyoruz" dedi.

 

Doktorasını İngiltere"nin köklü üniversitesi Oxford"da tamamlayan Prof. Dr. İbrahim Belenli"nin, hayatında hiç görmediği Hakkâri"de rektörlüğe talip olması ailesini duygulandırmıştı. Belenli"nin İzmir"in Ödemiş ilçesi Gölcük beldesi Boğaz köyünde oturan çiftçi anne Tevrize Belenli, oğlunun Hakkâri"de kurulan üniversiteye birinci sıradan rektör adayı olmasından duyduğu heyecanı dile getirerek, üç oğlunun en büyüğü İbrahim Belenli"nin uçak mühendisi, ortanca oğlu Tahir Belenli"nin bilgisayar mühendisi, küçük oğlu Necati Belenli"nin bilgisayar programcısı olduğunu anlatan anne Belenli, "İlkokulda öğretmenleri, ileride büyük adam olacağını söylerdi. Üç aylık tatilde, babasına tarlada yardım ederdi" dedi.

 

Tarihinde ilk kez bir üniversiteye kavuşan Hakkâri"de rektörlük yapmak için sadece 3 kişi başvurmuştu. Bunlardan biri de halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi"nde görev yapan fizik uzmanı İbrahim Belenli.

 

KENTİ HİÇ GÖRMEMİŞ

 

YÖK Başkanı"nın cesareti için kutladığı Belenli, Hakkâri"ye hiç gitmediğini, kenti internetteki fotoğrafları kadar bildiğini söyledi. "Neden Hakkâri" sorumuzu şöyle yanıtladı: "Kendi kendine meydan okuma benimkisi. Bu biraz da zoru başarmanın zevki..."

 

OXFORD"DA YAPILIR DA...

 

"Önemli olan hizmet götürmek. İnsanlar hizmet bekliyor. Oxford"da bilim yapılır da Hakkâri"de yapılmaz mı? Tarihi çok eskilere dayanan bir şehri yeniden canlandırabiliriz. Güvenlik endişesi de duymuyorum"

 

KÜRTÇE BÖLÜM AÇILMASINA KARŞI DEĞİL

 

İbrahim Belenli"nin uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış 28 makalesi var. "Kürtçe bölüm kurulabilir mi" sorusuna "YÖK müsaade ederse, ihtiyaç olursa neden olmasın" dedi.

 

Aslen İzmirli olan, İstanbul Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi"ni bitiren, Oxford"da doktorasını yaptıktan sonra Genel Fizik uzmanı olarak Erciyes ve Abant İzzet Baysal üniversitelerinde çalışan Belenli"nin uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış 28 makalesi, uluslararası sempozyum, panel ve çalıştaylarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunuyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
memed 8 yıl önce

Öncelikle bilime olan duyarlılığı vede güzelim ilimizde görev yapmak burdaki insanlara birşeyler kazandırmak istemesi guru verici kendisini kutluyor yeni görevinde hakkarililer adına başarılar diliyorum...

Misafir Avatar
hakkarili 8 yıl önce

Önemli olan hizmet götürmek. İnsanlar hizmet bekliyor. Oxford"da bilim yapılır da Hakkâri"de yapılmaz mı? Tarihi çok eskilere dayanan bir şehri yeniden canlandırabiliriz. Güvenlik endişesi de duymuyorum" işte bu dürtlügü tüm dünyaya bir çagrı olsun

AİHM’den ilk dershane kararı
FETÖ yapılanmasının en önemli ayağı olan dershanelerinin kapatılmasına ilişkin AİHM ilk kararını...

Haberi Oku