Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
KAÇAK SİGARA TÜTÜN ÜRETİMİNİ VURDU
Diyarbakır'dan gelerek Van'da tütün satan Orhan Dargın, baba mesleği olan tütün satışının son yıllarda kaçak sigaradan dolayı büyük oranda düştüğünü kaydetti.

Tarihte Kızılderililer tarafından kullanılmaya başlanan ve daha sonra dünyanın dört bir yanına yayılan tütün, büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Endüstriyel bir pazar oluşturan ve fabrikalarda hazır sigara haline getirilerek satımı yapılan tütün, ayrıca ham halde kıyılmış şekliyle de satılıyor. Bölge illerinde kıyılmış halde satımı yapılan tütün kimi yurttaşların geçim kapısı haline geliyor. Uzun yıllardır 'Kaçak tütün' olarak adlandırılan kıyılmış tütün satıcılığı İran ve Irak başta olmak üzere yurtdışından kaçak yollarla getirilen ve ucuz fiyatlara satılan kaçak sigara karşısında gerileme yaşıyor. Van'ın sokaklarında satılan ve Başta Diyarbakır, Bitlis, Malatya olmak üzere farklı kentlerden getirilen tütün kentte iş yerleri ve seyyar tezgahlar üzerinde alıcıya sunuluyor. 20 ile 50 TL arasında alıcı bulan tütün geçmiş yıllara oranla daha az rağbet görüyor. Kente satılan tütün türlerinden en fazla satışı ise Diyarbakır'dan gelen tütün buluyor. Eskiden günde 10 kilo tütün sattıklarını belirten tütün satıcıları, şuan ise bu rakamın 3 kiloya kadar düştüğünü dile getiriyor. Diyarbakır'dan gelen ve 10 yıldır Van'da tütün satan Orhan Dargın, artık tütünden verim elde etmediklerini kaydetti. Dedesinden aldığı mesleği yürüttüğünü dile getiren Dargın, artık geçimini sağlayamadığını kaydetti.

'10 yıldır tütün satıyorum'

Van merkezde bulunan Hacı Osman Camii'nin yanında tütün satan Dargın, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinden Van'a geldiğini ve 10 yıldır Van'da yaşadığını dile getirdi. 10 yıldan beridir dedesinden kalma geleneği yani tütün satıcılığını yaptığını söyleyen Dargın, iyi bir kar elde etmediği halde bu geleneği sürdürdüğünü belirterek, "Tütünü satabileceğim bir işyerim yok. Elimde 3 çeşit tütün bulunuyor. Bunlar Diyarbakır, Bitlis, Malatya'dan gelendir. En çok Diyarbakır tütünü satılıyor. Tütün fiyatları 20 TL'den başlayıp 40-50 TL'ye kadar yükseliyor. Alıcıları ise çoğunlukta 40 yaşlarındaki insanlardır. Ama kaçak sigara tamamen satışı durdurdu" dedi.

Zararları üzerinde kampanyalar yapılıyor

İnsan sağlığı açısında büyük zararları olan tütün, Dünya Sağlık Örgütünün sürekli kullanılmaması açısında mücadele ettiği bir bitki olmuştur. Dünya Tütünsüz Günü her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan önemli gündür. Bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir. Günümüzde her yıl dünya genelinde 5.4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yaygın bir hale gelen tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır.

Tütünün tarihçesi

Amerikan Yerlileri (Kızılderililer) Avrupalılar kıtaya gelmeden önce tütün kullanmaktaydılar. İlk Avrupalı yerleşimciler tütün içmeyi kızılderililerden öğrenerek tütünü daha sonra gittikçe popüler olacağı Avrupa'ya taşıdılar. Amerikan Yerlileri arasında tütün eğlence amacıyla değil ayinlerinde ve ancak deneyimli şamanlarınca dini gerekçelerle kullanmalarına karşın Avrupalılar tütünü eğlence ve vakit geçirme amacıyla yaygınlaştırdılar.Tütün aynı zamanda Amerikanın güneyinin hızla sömürgeleştirilmesine de yol açmıştır. İlk sömürge yayılımının ardında tütün üretimini arttırma isteği de bulunmaktaydı. Avrupalılar Amerika'ya getirdikleri zenci kölelerle açtıkları alanlarda tütün ekimi yapmaya başladılar.Tütün 1500 yıllarında Antillerden İspanyol gemicileri vasıtasıyla İspanya'ya ve oradan Avrupa'ya yayılmıştır. Anadolu'ya ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında (1605) Venedikli tüccarlar tarafından sokulmuş ve kullanılışı kısa bir zamanda yayılmıştır. Tütün bitkisi, kurutulmuş yaprakların yakılması ile ortaya çıkan dumanın içe çekilmesi veya tozlarının enfiye halinde buruna çekilmesi veya özel işlem görmüş yapraklarının çiğnenmesi suretiyle kullanılır. Tütün içme adeti, tütünün vatanı olan Amerika"da başlamıştır. Yerliler dini törenlerinde kokulu bitkilerle birlikte tütün yapraklarını tütsü olarak kullanmışlardır.Dumanı teneffüs eden yerliler zamanla bu bitkinin keyif verici etkisini fark etmişler ve adi kamış ve bambudan yapılmış Y şeklinde bir borunun çatal kısmını burunlarına sokarak veya ağızdan üfleyerek dumanı içe çekmeye başlamışlardır. Böylece piponun en eski şekli ortaya çıkmıştır. Diha
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Devletin 'FETÖ operasyonları' geliri
Maliye Bakanı Naci Ağbal konuştu. 87 milyon liralık çek, senede el konuldu. 4.482 kurum kapatıldı... Alacaklar...

Haberi Oku