Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yüksekova’da ekilen Aspir tohumu çiçeklenmeye başladı
 Yüksekova ilçesine bağlı Demirkonak Köyün’de buğday ve yoncadan sonra iki kat daha verimli olan Aspir tohumu çiçek vermeye başladı. İklim şartlarına ve coğrafi özelliklerine uygun olduğu kanısına varan çiftçiler, bahar aylarında Aspir ekimine başladı. Çiftçiler, Demikonak Köyü’nde nadasa bırakılan yaklaşık Bin 100 dönüm arazide deneme amaçlı Aspir ekimi yaptı.

Hasat mevsiminin gelmesiyle birlikte çiftçilerin bekledikleri an geldi. İlk defa ve deneme amaçlı yaptıkları Aspir’in çiçek verdiği görüldü. Çiçek vermesiyle birlikte yüzleri gülen çiftçiler, kuru tarım alanlarında yetiştirilen aspir bitkisinin bio-dizel üretiminde ve hayvanların beslenmesinde kullanıldığını belirtti.

Aspir ekimi ile ilgili açılamalarda bulunan Yüksekova Ziraat odası Başkanı Adnan Onay, “Bizde oda olarak Yüksekovalı çiftçilerimize bir katma değer veriyoruz. Nisan başından Bin 100 dönümlük arazide ektiğimiz aspir tohumu şuan anda çiçeklenmeye başladı" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık Bin 100 dönüm aspir tohumu ektiğini belirten Onay,” Yüksekova’da ilk defa ekilen aspir tohumu bir sanayi bitkisi bunun yağı çıkarılıyor. Yağı bi-yo dizel olarak kullanılıyor. Yemeklik olarak dünyanın en kaliteli yağıdır. Samanında hayvanlar yaralanabiliyor. Yapraklarından ise yemek için kullanabiliyor. Bu bitki Amerika, Meksika, Almanya, Cin ve İran sıklıkla ekiyor.” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa, günü yüzde 1,50'lik yükselişle tamamladı.

Haberi Oku