31 NUMARALI REKLAM ALANI
Diyarbakır'da özgürlük şarkıları yükseliyor
Diyarbakır'da düzenlenen 1.Amed Müzik Festivali'nde sesler ve renkler kardeşlik sloganlarıyla buluşmaya devam ediyor. Festival programı kapsamında dün Cegerxwin Kültür Merkezi'nde düzenlenen salon etkinliğinde Êzidi ve Ermeni sesler yurttaşlarla buluşurken, Şeyh Sait ve 46 arkadaşının idam edildiği Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen konserde ise bir araya gelen seslerin ortak mesajı özgürlük oldu. Alanda kurulan stantlarla Kürtçe kültür ve sanat dergisi Rewşen, alanda bulunan yurttaşlar tarafından yoğun ilgi görürken, sahneden Azadiya Welat Gazetesi ve Rewşen dergisine sahip çıkılması istendi.

Ezidi ve Ermeni ezgileri seslendirildi

Kürdistan Federe Bölgesi'nin Şengal kentinden gelen Koma Êzîdxan, Kürt kültürüne ait motiflerle donatılan sahnede ezgilerini seslendirmesi büyük ilgi gördü. Ardından sahneye çıkan Diyarbakırlı Ermeni sanatçı Udi Yervand, kendi topraklarından uzaklarda yaşamanın ağırlığını dile getirerek, Diyarbakır'da bulunmaktan onur duyduğunu ifade etti. Yervand, seslendirdiği birbirinden güzel ezgilerle alanda bulunanlara unutulmaz bir gece yaşattı.

"Herne peş" marşını seslendirerek sahneye çıkan Dicle-Fırat Kültür Merkezi Kadın Korusu, giydikleri yöresel kıyafetlerle katılımcıların dikkatini üzerlerine çekti. Festival'de Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun birer konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Kardeş Türküler grubunun eski solist ve müzisyenlerinin oluşturduğu Bajar müzik grubu, ezgilerini barış ve özgürlük için seslendirdi. Grubun Ahmet Kaya'yı anarak seslendirdiği ezgi ise kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

'Dersim Amed ile buluşmuştur'

Dersimli sanatçı Zele Mele ise "Nasıl Dicle Fırat ile buluşmuşsa, Dersim'de Amed'le buluşmuştur" diyerek, ezgilerini seslendirdi. Munzur Vadisi'nde yapılan barajlara da dikkat çeken Zele Mele, bir gün bu barajların mutlaka yıkılacağını belirterek, alkışlarla sahneden indi. Ardından sahneye çıkan Hazal isimli küçük bir kız çocuğunun, babasını çatışmada kaybettiğini ifade etmesi üzerine kitle uzun süre "Şehit namirin" şeklinde slogan attı. Küçük Hazal'ın söylediği "Zilan" adlı şarkı, kitle tarafından uzun süre alkışlandı.

Bir çocuğu darp edip gözaltına aldılar

Ardından sahne alan rock müziğinin ünlü isimlerinden Yaşar Kurt şarkılarını seslendirdi. Konserde en son Comert sahne aldı. Comert'in söylediği "Ez şehidim" parçasına alanda bulunan binlerce kişi eşlik etti. Gece geç saatlere kadar süren konserde sahnenin hemen arkasında bulunan Atatürk heykeline çıktığı gerekçesiyle ismi öğrenilemeyen bir çocuk darp edilerek gözaltına alındı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2 bin 542 çocuk cezaevinde
Çocuk cezaevlerinde son 10 yılda 92 işkence şikayeti yapıldı. 2010-2015 arasında 484 personel soruşturma...

Haberi Oku