31 NUMARALI REKLAM ALANI
EN FAZLA TAKİP EDİLEN KÜRTÇE İNTERNET SİTELERİ
Buna göre Güney Kürdistanlı Peyamner ajansı genel olarak en fazla okunan Kürtçe haber sitesi olurken, ANF ise Kuzey Kürdistan"da en fazla takip edilen haber ajansı olarak birinci sırada yer aldı.

Civata Xortan internet sitesi, Kürtdistan"ın dört parrçası ve dünyada en fazla takip edilen 171 Kürtçe internet sitesi üzerinden yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Bu araştırma Kürtçe internet sitelerinin okunma oranları ve okur profiline ilişkin bügüne kadarki en kapsamlı çalışma olarak dikkat çekiyor.

İNTERNET ORTAMINDA KÜRTÇE OKUR ORANI 125 BİN

Günlük işlevselliği ve en fazla izlenme oranlarına göre internet sitelerinin belirlendiği araştırmada Alexa"nın verilerinden yararlanıldı. Araştırmaya göre 171 Kürtçe internet sitesinin okur oranı 125 bin kişiden oluşuyor. Bu da ayda 4 milyon kişiye denk geliyor. Bu aynı zamanda Kürtçe internet sayfalarını izleyenlerin sayısının oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Civata Xortan örnek olarak Suriye"de en fazla izlenen bir arapça internet sayfasının okunma oranının 125 bine ulaştığına işaret ediyor. Türkiye"de en fazla izlenen internet sayfalarının okurları 400 bin ila 500 bine kadar çıkıyor.

Kürdistan"ın dört parçası ele alındığına otonom bir yönetimin olduğu ve Kürtçenin eğitim dili olarak kullanıldığı Güney Kürdistan, Kürtçe internet sayfalarını izleyenlerin oranlarının en yüksek olduğu parça olarak görülüyor. En büyük Kürt nüfusu Kuzey"de bulunurken, nüfus yoğunluğu bakımından Doğu Kürdistan ikinci, Güney üçüncü, Güneybatı Kürdistan da dördüncü sırada yer alıyor. Ama Kürtçeyi internet ortamında takip etme oranı, nüfusun yoğunluğuna paralel olarak ilerlemiyor.

NEDEN NÜFUSUN FAZLA OLDUĞU YERLERDE İZLENME ORANLARI AZ

Araştırmaya göre Kuzey Kürdistan"da bir milyon kişi başına 1250 kişi Kürtçe internet sayfalarına girerken, Doğu Kürdisan"da bir milyon kişi başına 300 kişi, Güney Batı Kürdistan"da 1800 ve Güney Kürdistan"da 25.500 kişi Kürtçe internet sayfalarını izliyor. Doğu Kürdistan"ın 10 milyona yakın Kürt nüfusu ile Güney Batı Kürdistan"daki 2 milyon Kürt nüfusu karşılaştırıldığında okunma oranlarındaki paradoksu görmek mümkün ancak İran rejimin Kürtçe internet sitelerini yasaklaması veya filtrelemesi dikkate alındığında bu durum daha anlaşılır gözüküyor. Kuzey"de ise Kürtçe internet takibindeki düşük oranlar, Kürtçe üzerindeki yasaklar ve yoğun asimilasyon politikalarınan kaynaklı olarak değerlendirilebilir. Bu durumda nüfus yoğunluğundan çok, Kürtlerin yaşadıkları bölgelerdeki koşulları internet takibindeki izlenme oranlarını belirliyor.

OKURLARIN YÜZDE 83"Ü 11 SAYFAYI TAKİP EDİYOR

Araştırmanın sonuçları Kürtçe interneti takip edenlerin yüzde 83"ünün 11 sayfanın takipçileri olduğunu gösteriyor. Diğer 160 sayfa ise internet kullanıcılarının yüzde 17"sini kendi aralarında paylaşıyor. En fazla izlenen 11 interent sitesinin 10"u Güney Kürdistanlı iken, biri Kuzey Kürdistan"lı olarak sınıflandırılıyor.

Parçalara göre en fazla okunan Kürtçe internet siteleri şöyle sıralanıyor. Güney Kürdistan"da Peyamner, Awêne ve PUKmedia, Kuzey"de Fırat Haber Ajansı (ANF), Doğu Kürdistan"da RojhelatTimes, Güney Batı Kürdistan"da ise Gemyakurda.

Genel olarak ise en fazla okuyucusu olaran inernet sitesi Peyamner olurken, bunu Awêne, PUKmedia, Sbey ve ANF takip ediyor.

SİYASİ SAYFALARI GENÇLER DEĞİL, BÜYÜKLER OKUYOR

En fazla takip edilen 50 sayfa ele alındığında okurların yüzde 95"i siyasi haberlerin ağırlıkta olduğu sayfaları tercih ediyor. Siyasi haberleri okuyanların yaşı ortalamasının ise 25"in üzerinde olduğu kaydediliyor. Siyasi partilerin internet çalışmaları gözetildiğinde, araştırmaya göre Kuzey"den en fazla izleyicisi olan PKK sayfaları iken, Güney Kürdistan"da bu 4-5 parti arasında bölünüyor. Diğer bir ifadeyle parti ve siyasi örgütlenmelerin sayfalarını takip eden okurların yüzde 95"i, 10 inernet sayfasını izliyor.

ÇOCUKLAR KÜRT MEDYASINDA YER BULAMIYOR

Öte yandan Almanya"da MpFS tarafından yapılan bir araştırmaya göre 6-13 yaş arası çocukların yüzde 60"ı internet kullanıyor, bunların da yüzde 60"ı haftada en az bir kez internete erişim yapıyor. Avrupa"da en az 1 milyon Kürdün yaşadığı dikkate alınırsa, bu çok önemli bir veri olarak duruyor. Ancak buna karşın çocuklar için Kürtçe internet sayfalarının yetersiz oluşu da temel sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Civata Xorta araştırmasında interneti kullanan çocukların sayısının her geçen gün arttığını, ancak öyle görünüyorki çocukların Kürt medyasında halen yer bulamadığını kaydediyor. Anf
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
e2e2 3 yıl önce

eweeweeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Metrobüs durağında cinayet
Beylikdüzü metrobüs durağında işlenen cinayet sonrası polis metrobüsleri durdurarak tek tek arama yaptı.

Haberi Oku