31 NUMARALI REKLAM ALANI
Engelliler yaşadıkları sorunları anlattı
Gelişmiş ülkelerde kentin yaşamındaki tüm dizaynlar engelli yurttaşlara göre yapılırken, Türkiye'de ise birçok kentte kaldırım, üstgeçit, eğitim, ekonomi ve ulaşım sistemlerinin hiç birinde engelli yurttaşlara uygun yapılmış bir sisteme rastlamak mümkün değil. Diyarbakır'ın engelli yurttaşlara göre dizayn edilip edilmediğini değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Sümerpark kompleksi içerisinde açmış olduğu Sosyal Hizmetler Engelli Destek Evi ve Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneği üyeleri, kentin engelli yurttaşlar düşünülmeden dizayn edildiğini belirterek, engelli örgütleri olarak engelli yurttaşların yaşadıkları sıkıntı ve talepleri dile getirdi. 

'Engelli yurttaşlarını yaşamını kolaylaştıracak uygulamalar yetersiz'

Diyarbakır'da ve Türkiye genelinde engelli yurttaşların daha çok fiziki ulaşılabilirlik ve sosyal yaşama katılma konusunda sorunlar çektiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Engelli Şube Müdürü Kezban Demir, engelli yurttaşların daha çok sosyal rehabilitasyon amaçlı birimlerine ve çalışmalarına katmaya çalıştıklarını dile getirdi. Demir, "Büyükşehir Belediyesi olarak bir sürü eksikliklerimiz var. Görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelliler ayrı ayrı sıkıntılar yaşıyorlar" dedi. Kentte engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak kimi uygulamaların olmadığını belirten Demir, "Şehrimizde duraklarda ve toplu taşıma araçlarımıza işitme engelliler için LED ekranlar bulunmuyor. Görme engelliler ile ilgili de taban takip taşları henüz kentin her tarafına yerleştirilmemiş. Ulaşımda seslendirme sitemi henüz gerçekleştirilemedi. Bunlar engelliler için ciddi sıkıntılara neden oluyor. Tekerlekli sandalyeye bağlı olan engelliler de rampa eksikliğinden ciddi sıkıntılar yaşamakta, zihinsel engelliler de maalesef çok iyi rehabilitasyon merkezleri olmadığı için sosyal yaşamdan kopuklar" diye belirtti. 

Mevcut rehabilitasyon merkezleri paraya bakıyor

Rehabilitasyon merkezlerinin daha çok para eksenli çalıştığını ifade eden Demir, mevcut rehabilitasyon merkezlerinde eğitimcilerin engelli yurttaşlarla yeterince ilgilenmediğini kaydetti. Engelli destek evinde yaptıkları çalışmaları aktaran Demir, şunları söyledi: "Destek evimizde daha çok sosyal rehabilitasyona yer veriyoruz. Engelli yurttaşlara burada el becerilerini kazandırıyoruz. Daha çok sosyal rehabilitasyon amaçlı. Engelli Destek Evi'nde terapiye yönelik çalışmalar ve aynı zamanda meslek edindirme çalışmaları yürütüyoruz. Bunun yanında özel çalışmalarımız da var. İşaret dili tercümanlığı kursları veriyoruz. Görme engelli yurttaşlar için sesli kütüphanemiz bulunuyor." 

'Yaşamın her alanı engellilere uygun düzenlenmeli' 

Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı M. Akif Karataş da, kendilerine gelen engelli yurttaşların kentte yaşadıkları sorunlara değinerek, toplu taşıma araçlarında seslendirme siteminin olmamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Yurttaşların görme engelli yurttaşlara nasıl yaklaşacaklarını bilmediklerini dile getiren Karataş, görme engellilere ve engelli kişilere nasıl yaklaşılması konusunda toplumun bilinçlendirilmesine dönük eğitimlerin verilmesi gerektiğini söyledi. 

Yerel kanallarda reklamlara ayrılan süreden engellilere nasıl yaklaşılacağına dair kamu spotu yayınlamasını isteyen Karataş, engelliler için yapılması gerekenlere ilişkin şunları söyledi: "Diyarbakır'da bir görme engellinin bağımsız olarak yürümesi için çok engeller var. Bunların başında Diyarbakır'daki kaldırımlar geliyor. Esnaflarımız bize yapılan kaldırımları işgal ediyor. Ağaç, tabela, kaldırıma sıfır yapılan bodrumların olması bir görme engelli için büyük engel teşkil ediyor. Görme engelliler için bina girişlerindeki merdivenli girişlerin bulunması çok büyük bir sıkıntı özellikle de ortopedik engelli kişiler için. Bina girişlerinde merdiven olması demek bir ortopedik engelli kişinin -hele tekerlekli sandalye de kullanıyorsa- başka birinin yardımıyla karga tulumba yukarıya taşınması demektir. Bu da büyük sıkıntılara neden oluyor. Belediyemizden bunun için bir isteğimiz var. Yeni bina yapan müttehitlere bina girişlerinin engellilerin kullanımına uygun yapılması için bir şart koymasını istiyoruz. 2008'den önce ücretsiz olan halk ve belediye otobüsleri 2008'den sonra akıllı kart sistemlerinin gelmesiyle beraber tamamıyla ücretsiz oldu. Biz belediye araçlarında bir sorun yaşamazken, halk otobüslerinde düzgün bir çözüme kavuşmadı. Bazen hakarete uğradığımız oluyor. Burada şoför arkadaşların daha duyarlı olmasını hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz. Yanlış park edilen arabalar bizi çok zorluyor. Kamu alanlarında görme ve işitme engelliler için PTT ve adliyede işaret ve sesli yönlendirmeler yapılmasını istiyoruz. Asansörlerde katları söyleyen sistem yapılırsa engellilerin işi biraz daha kolaylaşır." 

'Engelliler için lise yapılsın'

Görme engelli olan Müslüm Bengiz adlı yurttaş ise, toplumsal yaşamda engellilere anlayışla yaklaşılmasını istediklerini belirterek, "Özel hayatımızdaki baskıcı davranışlar, düzensiz kaldırımlar, bunların düzeltilmesini istiyorum. Birçok engelli arkadaşımızın eğitim sorunu var. Bunun halledilmesini istiyorum. Görme engelli arkadaşlarımız çevre tarafından hor görüldüklerini düşünüyor ve bu yüzden dışarı çıkmıyorlar. Çevredeki insanların bize anlayışla yaklaşmasını ve görme engellilerin için bir lise yapılmasını isterim" dedi.DİHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İlyas Salman gözaltına alındı
AYDIN'da çekimleri devam eden 'Trendeki Yolcu' filminin oyuncularından İlyas Salman, filmin tanıtım toplantısının...

Haberi Oku