31 NUMARALI REKLAM ALANI
KAPATILAN GAZETELERİ SORDU
Tuğluk önergesinde, “Ülkemizin demokrasi ve özgürlükler konusunda yaşadığı kriz ve sorunlar toplumsal alanda çatışma ve gerginliklerin başat sebeplerinden biri olmaktadır. Kürt sorunundan düşünce özgürlüğüne, insan hak ve hürriyetlerinden basın yayın özgürlüğüne kadar temel bir çok sorun demokrasimizin evrensel ve çağdaş düzeyden yoksun olmasıyla ilgilidir. O nedenledir ki, resmi ideoloji ve devlet politikası dışında konuşan, yazan, yayın yapan her kişi ve kurum baskı-yasak ve sansürle karşılaşmaktadır. Bu husus, özellikle Kürt sorunuyla ilgili olay ve olgularda somutlanmaktadır. Nitekim belli-başlı basın-yayın kuruluşları dışında kalan ve kamuoyunda "özgür ve muhalif basın" olarak bilinen bir çok basın kuruluşu çoğu zaman hukukun keyfi ve ölçüsüz yorum ve kullanılması sonucu çok çeşitli baskı, yasaklama ve müeyyidelerle yüz yüze bırakılmaktadır” dedi.

HUKUK KEYFİ UYGULANIYOR

Muhalif basın ve yayın kuruluşuna yönelik yoğunlaşan açık sansür uygulamalarının da bu kapsamda artış gösterdiğini kaydeden Tuğluk, sansür ve yasaklamanın hukukun keyfi kullanımı ve araçsallaştırılmasıyla sonucu uygulandığını vurguladı. Tuğluk basına yönelik ihlalleri şöyle dile getirdi: “Buna göre, ardı sıra gazetelerin yayını durdurulmakta, kapatılmakta, çalışanlarına yönelik ciddi baskı, tutuklama ve tehditler oluşturulmaktadır. Nitekim 4 ağustos 2006"dan 7 ekim 2008"e kadarki dönemde 16 gazetenin yayını toplam 38 kez durdurulmuştur. En son  günlük olarak Kürtçe  yayınlanan Azadiya Welat gazetesinin yayını 7 ekim 2008 itibariyle 1 ay süreyle durdurulmuştur. Son iki yılda ; 17 ocak 2007"de yayın hayatına başlayan Gündem gazetesi 6 kez  kapatılmıştır. Aynı gazetenin ozgurgundem.net adlı internet sitesine  23 ekim 2007"de erişim yine mahkeme kararıyla engellenmiştir. Devamla, Güncel gazetesi (3 kez),  Yaşamda gündem Gazetesi ve Gerçek Demokrasi gazeteleri kapatılmıştır. Aynı şekilde haftalık yayın yapan Yedincigün gazetesi 7 kez (en son kapatma 9 ekim 2008 tarihinde gerçekleşmiştir), Haftaya Bakış gazetesi 3 kez, Yaşamda Demokrasi gazetesi 3 kez, Toplumsal Demokrasi gazetesi 2 kez, Öteki Bakış gazetesi ve Yeni bakış gazetesi 1"er kez kapatılmıştır. Aynı şekilde, günlük alternatif gazetesi 2 kez, Gelecek, özgür ülke ve gerçek gazeteleri de daha ilk sayılarında kapatılmıştır.”

GAZETELER İSİM BULAMAYACAK DURUMA GELDİ

Kapatmaların tüm gerekçelerinin aynı olduğuna dikkat çeken Tuğluk, “Neredeyse gazete ismi bulamayacak duruma gelen bu kapatma cezalarının en hafifi 1 ay süreyle yayın durdurma olduğu gibi, sorumlu yazı işleri müdürleri hakkında ise, onyıllara  varan hapis ve devasa para cezaları da uygulanmaktadır. Kapatmanın tüm gerekçeleri neredeyse aynıdır; “örgüt propagandası”!..” diye belirtti.

ÇİFTE STANDART

Tuğluk önergesinde “Büyük basın kuruluşlarında da yer alan benzer ya da aynı kimi haber ve açıklamalar tartışma konusu bile edilmezken, son derece açık bir çifte standartlıkla yargı organlarının yukarıda ismi geçen gazeteleri kapatması hukukun nasıl keyfi kullanıldığının da göstergesi olmaktadır” tepkisinde bulunarak fotoğraf,  başlık ve kimi eleştirel yazılar da  bile 3713 sayılı yasanın 6/son maddesi gereğince kapatma nedeni aranması ve bulunmasının tuhaf bir uygulama olarak maddilik kazandığını kaydetti.

Gazete kapatmaların skandal düzeye vardığını ifade eden Tuğluk şöyle dedi: “Resmi devlet politikası ve ideolojisi dışında muhalif ve eleştirel tüm söz ve davranışların cezalandırıldığı ülkemizde aynı bakış açısı ve uygulamalarıyla gazetelerin peş peşe kapatılması artık skandal bir düzeye vardırılmıştır. Nitekim içeriğine ve niteliğine bakılmaksızın bir refleks biçiminde ve “önceki gazetenin devamı” gibi komik gerekçelerle gazeteler kapatılmaktadır. Kapatılan tüm gazetelerin Kürt sorunuyla ilgili resmi ve ideolojik ezber dışında yayın ve yorumlara yer veriyor olması ise, gerçek neden olarak şifahen beyan ve tescil edilmektedir.”

5 MADDELİK SORU ÖNERGESİ

Tuğluk, “Özgür ve muhalif basına yönelik yasak, baskı ve sansürün basın ve düşünce özgürlüğüyle bağdaşır bir tarafı olmadığı açıktır” diyerek şu soruları sordu:

—söz konusu gazete ve yayınlara yönelik yasak ve sansürün Kürt sorununa resmi devlet yaklaşımıyla ilgisi nedir, ne kadardır? Eğer ilgisi yoktur diyorsanız, kapatılan tüm basın ve yayın kuruluşlarının Kürt sorununda resmi yaklaşımı ve askeri yöntemleri eleştiren çizgide yayın yapmış ve buna mukabil yaptırımlarla karşılaştıkları iddiasını nasıl açıklayacaksınız?

-Kürt sorununa duyarlılık gösteren söz konusu muhalif basın üzerindeki bunca baskı ve yasaklamanın  TSK çıkışlı “Bilgi Destek Faaliyeti Eylem Planı”  yada bilinen adıyla Lahika-1 belgesinde belirtildiği üzere muhalif tüm odakların etkisizleştirilmesiyle -dolaylı yada dolaysız- bir ilgisi olmadığının izahını nasıl yapmaktasınız?

-Bütün bu kapatmalar  TMY"nin nin [Terörle Mücadele Kanunu] 6. maddesine dayandırılmıştır.  Yani örgüt propagandası! Oysa,  iki yıl önce çıkarılan TMY"nin nin 5. 6 ve 7. maddeleri anayasaya aykırı olduğu için 2006 yılı Ağustosunda dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iptali için anayasaya başvurulmuş maddeler içeriyor. Bu ülkede kendi anayasasına aykırılığı cumhurbaşkanı tarafından teyit edilmiş ve mahkeme sürecindeki bir yasa yüzünden gazetelerin yaklaşık 40 kez kapatılmış olması hukuksal bir sorun değil midir?

—Hem bu hukuksal karmaşa hem de kapatma gerekçeleri ve uygulanan cezalar basın özgürlüğünü düzenleyen maddenin ivedilikle değiştirilmesini gerektirmiyor mu? Halen anayasa mahkemesinde iptali için görüşülmeyi bekleyen bir yasanın anayasaya uyumlu hale getirilmesi veya değişmesi için neden harekete geçmiyorsunuz? Bunun için illa anayasa mahkemesinden bir karar çıkması mı gerekmektedir?

—Özgür ve muhalif basını keyfi uygulamalardan korumak için bakanlığınız nezdinde ayrıca bir çalışma var mıdır, olacak mıdır?  En basit bir eleştirinin dahi yargılama konusu yapıldığı ülkemizde, basın ve düşünce özgürlüğünü korumayı ve hatta geliştirmeyi nasıl düşünüyorsunuz?
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
cebbar korkmaz 8 yıl önce

Kürt halkının sesi kısılmaya çalışılıyor gazeteleri kapatılıyor nette siteleri kapatılıp hakleniyor gerillaya yenilenler hırslarını halktan ve onun yasal kurumlarından alıyor türk medyası yalan bataklığında boğulmak üzeredir bende devrimci aydın basın üzerindeki militarist baskıyı kınıyorum

Misafir Avatar
* 8 yıl önce

YAZARIN BİRİSİ 30 MADDELİK SIRALAMIŞTI DAĞA ÇIKMAMANIN ÖNÜNE NİYE GEÇEMİYORUZ.BU DA 31.MADE SIRALARSAM 100 Ü DE BULUR.ŞAPAKAYI ÖNÜMÜZE BIRAKALIM.ÖYLE DÜŞÜNELİM.

CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne ikinci kez KHK başvurusu
CHP, 669 sayılı OHAL KHK'sinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Haberi Oku