Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
49 kişiyi öldürüp 'beyaz güç hareketi' işareti yaptı
 Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında iki camiye saldıran Brenton Tarrant, 49 kişiyi öldürdü. Olayın hemen ardından gözaltına alınan Tarrant çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Saldırıyla ilgili biri Avustralya vatandaşı 3 kişi daha gözaltına alınırken, 28 yaşındaki saldırgan hakim karşısına beyaz bir kıyafet ve elleri kelepçeli götürüldü. Tarrant’ın duruşmada eliyle yaptığı işaret dikkat çekti. İşaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen White Power, yani “beyaz güç hareketi” olduğu ifade edildi.

Saldırganın duruşma sırasında basına servis edilen görüntülerinde mahkeme kararıyla yüzü gösterilmedi. Bir sonraki duruşma 5 Nisan’da görülecek.

‘SİLAH YASALARI DEĞİŞECEK’

Öte yandan Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, “Silah ruhsatlarının verilmesi ve bu silahların bulundurulmasından dolayı yaşanan olay üzerinde çalışmalar yapılırken şu anda silah yasalarımızın değişeceğini söyleyebilirim” dedi. Başbakan Ardern, Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen, 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar nedeniyle bu kente hareketinden önce gazetecilere açıklamada bulundu. Ardern, saldırıyı gerçekleştiren Tarrant’ın, Aralık 2017 yılında silah ruhsatı aldığını ve katliamda 2’si yarı otomatik, 2’si av tüfeği olmak üzere, toplam 5 silahın kullanıldığını açıkladı. Yeni Zelanda yasalarına göre silah ruhsatı, herhangi bir suç geçmişi olmayan, 16 yaşından büyük ve geçerli nedeni olanlara veriliyor. (Dış Haberler)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kars Belediyesi eşbaşkanlarının koltukları...
Kars Belediyesi önceki dönemden kalan borçlar nedeniyle üst üste hacizlerle karşı karşıya kaldı. Son...

Haberi Oku