Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Çukurova Newroz ateşini yakmaya hazır
 Türkiye genelinde olduğu Çukurova Bölgesi'nde de her yıl coşku ile kutlanan Newroz Bayramı etkinliği için geri sayım başladı. BDP Genel Merkezi'nin çağrısı doğrultusunda finali 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılması planlanan Newroz Bayramı kutlamaları ile ilgili Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Hatay için tarih 17-19 Mart olarak belirlenirken, kentlerde kutlanacak etkinlik ile ilgili çalışmalar ise son aşamaya geldi. 

OSMANİYE

Bu yıl ki Newroz kutlamasının Alparslan Türkeş Bulvarı'nda 17 Mart günü saat 09.00'da başlayacağını bildiren BDP Osmaniye İl Başkanı Maşallah Çetin, Osmaniye'nin her yıl Newroz kutlanan bir kent olduğunu hatırlattı. Kutlama için oluşturulan tertip komitesinin 10 günden bu yana çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Çetin, bu anlamda 5 bin el bildirisi bastırıp mahallelerde dağıttıklarını kaydetti. Bu günden itibaren anons araçlarının mahallelerde gezeceğini de bildiren Çetin, "Kentin mülki amirlerinden gerekli onayı aldık. Osmaniye ilimize uygun sloganlarımız olacak. 'Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürtlere demokratik siyasetin önünü açacak' pankartlar açacağız. Statü pankartını açacağız. Şuan müsaade edemeyeceklerini söylediler, fakat 'biz açacağız' dedik, 'tutanağınızı tutarsınız, gerekli mercilere iletirsiniz' dedik. Onlarda 'yasal değil' dediler. Biz pankartı asacağımızı yeniledik. Osmaniye'deki tüm halkımızı Newroz'a katılmaya davet ediyorum" diye konuştu. 

HATAY 

Hatay merkez ve ilçelerinde yapılacak Newroz kutlamalarına ilişkin bilgi veren BDP PM üyesi Zeki Koç, bu yıl Antakya merkez yanı sıra Dörtyol, Erzin ve İskenderun'da da benzer şekilde kitlesel Newroz kutlaması yapılacağını bildirdi. 17 Mart'ta yapılacak kutlamalar çerçevesinde Antakya merkez Uğur Mumcu Bulvarı, İskenderun ilçesinde Yıldırımtepe Mahallesi Newroz Alanı'nda, Dörtyol ilçesinde otoban altında bulunan eski top sahasında, Erzin ilçesinde ise Çay kenarı Pazar yerinde Newroz etkinliklerinin yapılacağını söyleyen Koç, "Antakya merkezde yapılacak Newroz etkinliğine HDK öncülük edecek. Fakat ilçelerdeki kutlamalar BDP tarafından organize edildi. Bu bağlamda Vali ve emniyet müdürü ile görüştük. Şu ana kadar her hangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadık. Karşılıklı olarak bu sürecin ruhuna uygun olarak Newroz'un kutlanmasını istedik. Genel Merkezimizin belirlediği pankart, döviz ve sloganlar ile ilgili dilekçe içeriğini ilk etapta kabul etmediler. Bu yüzden bu konuda genelgeye tam olarak uyulamayabilir. Fakat sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. BDP İl Kongresi'ne yönelik meydana gelen provakatif olay ile ilgili olarak da hem Vali hem de emniyet müdürü gerekli çalışmayı yürüttüklerini söyledi. Bu konuya neden olan kişilerin saptandığını gereken hukuki soruşturmayı başlattıklarını söylediler. Bu anlamda o gün yaşanan provokasyonun bir daha yaşanmaması için her türlü önlemi alacaklarını söylediler. Kutlama saatleri 09.00'da başlayacak 17.00'a kadar sürecek" dedi. 

MARAŞ

Maraş'ta her yıl olduğu gibi bu yılda Newroz, Elbistan'da kutlanacak. 19 Mart'ta yapılacak kutlamanın Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi önünde saat 10.00'da başlayacağını bildiren BDP PM üyesi Salih Baykal, program kapsamında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in konuşmacı olarak katılacağını söyledi. BDP Genel Merkezi'nin afiş, pankart ve dövizler ile ilgili genelgesine ilişkin emniyeti bilgilendirdiklerini fakat şuana kadar kendilerine her hangi bir şey söylenmediğini belirten Baykal, "Resmi olarak başvurularımızı yaptık. O doğrultuda pankart, dövizlerimizi hazırlıyoruz. Maraş'taki yurttaşlara çağrımız şudur. Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Tüm ezilen kesimlerin, tüm duyarlı kamuoyunu oraya davet ediyoruz. O noktada da çalışmalarımız devam ediyor. Afişleme çalışmalarımız var. Teknik olarak sona gidiliyor. Ev, ev çalışmalar sürüyor. Teknik olarak çalışmalarımız kısmen devam ediyor. Ayın 19'unda Maraş merkez ilçeleri Elbistan, Pazarcık, Narlı, Nurhak ile tüm köy ve beldeleri Elbistan'ta Hacı Bektaşi Veli Merkezi önünde ulusal bayramımız olan Newrozu kutlamaya davet ediyoruz" diye kaydetti. 

MERSİN 

Mersin'de bu yıl Tırmıl Tepesi'nde 17 Mart'ta kutlanacak olan Newroz Bayramı'na konuşmacı olarak BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile sanatçı Diyar katılacak. Newroz çalışmalarının devam ettiğini dile getiren BDP PM üyesi Cemil Eldem, bu yıl kutlamaların daha farklı bir yerde yapılmasından kaynaklı mahalle çalışmalarına daha da ağırlık verdiklerini söyledi. Kürt halkında Newroz ile ilgili duyarlılığın zaten mevcut olduğunu ifade eden Eldem, "Bu Newroz'un halkımız için yeni bir dönüşüm sürecini de beraberinde getireceği için açıkçası tüm mahallelerimizde büyük bir duyarlılık ortaya çıktı. Genel anlamda Çukurova'da Genel Merkezimiz'in belirlediği pankart döviz ve sloganlar ile ilgili bir sıkıntı görünmüyor. Adana'da bir uyuşmazlık vardı yer konusunda. Fakat o sorunda halloldu. Zaten açıkçası buradaki emniyet görevlileri hassas davrandılar. Hatay'da da, Mersin'de de diğer yerlerde de hassaslardı. Herkes biraz üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Tabi Genel Merkezimiz'in bu seneki Newroz'u 'Sayın Öcalan'a Özgürlük Kürt halkına statü' şiarı ile kutlayacağını da daha önce açıklamıştı. Çukurova'da ki tüm gelişmeler tüm çalışmalar bu yönlü olacak. Halkın çok büyük bir coşku ile Newroz'a sahip çıkacağını ve Newroz'u 'Öcalan'a özgürlük Kürt halkına statü' şiarı ile kutlayacağı açığa çıkmıştır" dedi. 

ADANA


Adana'da ise her yıl Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan Newroz kutlamaları bu yıl kentin mülki amirlerinin engeline takıldı. Günlerdir yapılan görüşmeler nedeniyle ne Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu, ne Uğur Mumcu Meydanı ne de merkez Seyhan İlçesi'nde bulunan Denizli Mahallesi'ndeki boş arazi ile ilgili olumlu sonuç çıkmazken, kentin hassasiyetlerini öne süren yetkililer kutlamanın yine merkez Seyhan İlçesi Gülbahçe Mahallesi'nde bulunan Karasu Kavşağı'nda kutlanması kararı aldı. 17 Mart Pazar günü saat 09.00'da başlaması beklenen mitinge BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ile sanatçı Ferhat Tunç'un katılması bekleniyor. Konuya ilişkin bilgi veren BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, "Biz yaklaşık bir haftadan fazladır emniyet ve valilik ile görüşme yapıyoruz. Fakat bizim önerdiğimiz yerler ile ilgili sürekli süreç ile ilgili olumsuz yanıt verildi. En son Gülbahçe Mahallesi'nde bulunan top sahasını önerdik. Ona da Patriot füzelerini gerekçe gösterip izin vermediler. Yönetimimizin aldığı karar doğrultusunda mitingimizi Dağlıoğlu Mahallesi Karasu Kavşağı'nda yapacağız. Yani açıkçası yaptığımız görüşmelerde ortaya çıkan şu; BDP kitlesini şehir merkezine sokmama gibi bir çabaları var. Sürecin başı olduğu, diyalog sürecinde olunduğu için karşı gruptan bir provakasyon olabileceğini söylediler. Biz bu tutumu samimi bulmuyoruz" diye ifade etti. 

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde de bu yıl Newroz Bayramı 20 Mart'ta BDP İlçe Örgütü'nün öncülüğünde kutlanacak. Ceyhan ilçesinde bulunan Şehir Stadyumu yanındaki Newroz Alanı'nda yapılacak Newroz kutlamasına BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ile Koma Gulê Xerzan müzik grubunun katılacağını bildiren Newroz Tertip Komitesi Başkanı ve BDP Ceyhan İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir, Newroz öncesi 10 bin el ilanı bastırdıklarını ve ev ev, kapı kapı dolaştıklarını söyledi. Teknik olarak tüm hazırlıkların bitme aşamasında olduğunu, resmi başvurularını da tamamladıklarını belirten Aydemir, BDP Genel Merkezi'nin belirlediği afiş ve pankartların Newroz alanına asılacağını kaydetti. DİHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Muhtar Yalçın; Öğrencilerimiz okula gidemiyor
Hakkari’ye bağlı Ördekli (Qotranis) ve bağlı köylerinde aylardır devlet tarafından güvenlik amacıyla...

Haberi Oku