Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kazan: Bir hukukçu olarak adalet çığlığına sessiz kalamam
 CHP lideri Kılıçdaroğlu ile birlikte bir süre yürüyen İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Çok iyiyim. Düzenli kontrolleri yaptırıyorum, rahat yürüyorum” dediğini aktardı. Kılıçdaroğlu ile birlikte yürürken bir grup kadının “Hızır yardımcın olsun” diye dua ettiğini anlatan Türkdoğan, yürüyüşün en dikkat çeken yanının da son yıllarda toplumsal muhalefetin de sürükleyicisi olan kadınların ilgisi olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na, “Başlattığınız bu yürüyüş ile toplumu saran korku dalgasının kırılmasına büyük katkı verdiniz” dediğini aktaran Türkdoğan, bu nedenle de teşekkür ettiğini söyledi.

Toplumsal muhalefetin dün ne olduğuna bakmadan bundan sonrası için itirazı nasıl büyütüleceğini konuşması gerektiğini belirten Türkdoğan şöyle devam etti:
“Tüm toplumsal kesimler demokratik meşru tepkilerini geliştirmeli. CHP lideri Kılıçdaroğlu başlattığı bu yürüyüşte yalnız bırakılmamalı. Burada başarılı olunması demek korku ikliminin yıkılması iktidarın en azından frenlenmesi anlamına gelir, yüzde 49 büyür. Eğer bu Kürt muhalefeti ile de buluşursa barışa giden yolun önü açılır. Cezaevlerinin boşalmasını sağlayabilir. Ama tüm bunlar için toplumsal muhalefetin tüm kesimleri buluşmalı.”

‘ADALET ÇIĞLIĞINA SESSİZ KALAMAM’

İstanbul eski Baro Başkanı Turgut Kazan da Kılıçdaroğlu’na eşlik etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu başlatsa da adalet talebinin tüm toplumu ilgilendiren bir talep olduğunun altını çizen Kazan, “Adil yargılanma hakkının bu kadar ihlal edildiği başka bir dönem olmadı. Bu çığlığa bir hukukçu olarak cevap vermemek olmazdı” dedi.

4 gündür 'Ey özgürlük' şarkısı eşliğinde devam eden Adalet Yürüyüşü'ne şarkıyı seslendiren zülfü livaneli de katıldı.

4 gündür ‘Ey özgürlük’ şarkısı eşliğinde devam eden Adalet Yürüyüşü’ne, şarkıyı seslendiren Zülfü Livaneli de katıldı.

Yaşanan süreci “Korku imparatorluğu yaratıldı” sözleriyle değerlendiren Kazan, demokrasinin özelliğinin ise korkusuz bir yaşam olduğunu, bunun teminatının da kaliteli bağımsız yargı olduğunu söyledi.  İstanbul Baro Başkanı seçildiği zaman dönemin Refah Partisi İl Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın “adil yargılanma hakkı mücadelesine destek mahiyetinde kendisini arayıp kutladığını hatırlatan Kazan, “Ama demek ki adil yargılanma talebi sadece kendileri içinmiş” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

AP, seçim sürecini denetlemeyecek ve gözlemci...
Türkiye'de 24 Haziran'da yapılacak parlemento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir çok şüphe gündemde...

Haberi Oku