Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Mülteci çocukların yaptıkları resimler sergilendi
 TİHV bünyesinde mülteci ve sığınmacı çocukların yapmış oldukları resim sergisinin açılışı, Van Kültür Sarayı'nın bahçesinde yapıldı. 20'yi aşkın 4-12 yaşlarındaki mülteci çocuğun yapmış olduğu resim sergisinin açılışına TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Van Kadınlar Derneği (VAKAD), Toplum Sağlığı ve Araştırmaları Derneği (TOSAD), Van Barosu, İHD, TMMOB, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGEV) ve mülteci çocukların aileleri katıldı. Hayata geçirdikleri çalışma ile ilgili olarak açıklama yapan Bakkalcı, mülteci ve sığınmacı sorununun dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de yüz karası olduğunu ve mülteci kimliği ile sığınma talebinde bulunanların bir adının bile olmadığını söyledi. 

4 ile 12 yaş arasındaki çocukların emekleriyle hazırlanan resim sergisini her insanın görmesi gerektiğini kaydeden Bakkalcı, mülteci çocuklarının çizmiş olduğu resimlerin, hayatın bir tasviri olduğunu ifade etti. Yerinden edilen çocukların çizdikleri resimlerin bir bakıma Van'ı yansıttığını belirten Bakkalcı, "Çünkü Van'ın kendisi bile yerinden edilmiş tarihi bir yerdir. Son dönemde yaşana Kürt meselesi ile doğrudan ilgili zorla yerinden edilmeleri doğrudan yaşayan insanların vicdani hesabının verilmesi gereken bir ortamdır" dedi.

TİHV ofisi ay sonu itibarıyla kapanıyor

Birçok sivil toplum örgütü ile mültecilere dönük yaptıkları çalışmaların Temmuz ayının sonu itibarı ile son bulacağını dile getiren Bakkalcı, "Mülteci arkadaşlarımız bu konuda hiç kaygılanmasınlar. Mülteci haklarının korunmasına yönelik çalışmalarımız Van'daki TİHV ofisinin kapanması ile sonlanmayacak. Değişik biçimlerde Van Barosu bünyesinde mültecilere yönelik bir komisyonumuz hukuki danışmanlığını üstlenirken İHD, VAKAD ve diğer benzeri kuruluşlarımız mültecilerin danışmanlık konularında çalışmalarını sürdürecek" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından mülteci çocuklar tarafından yapılan resimlerin yer aldığı sergi gezildi.DİHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ABD Savunma Bakanı Carter Ankara’da
Carter, bölgedeki güvenlik konularının yanı sıra Irak ve Suriye'deki gelişmeleri de görüşecek

Haberi Oku