Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Onbinler Amara'ya doğru yola çıktı
Yola çıkanlar içerisinde rengarenk yöresel kıyafetleri ile kadınların yoğunluğu dikkat çekiyor. 

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'da binlerce kişi "Demokratik çözüm Öcalan'a özgürlük" şiarıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla Urfa'nın Halfeti ilçesi ve Amara köyünde yapılacak kutlamalara katılmak için yola çıktı. Sabah saatlerinde Diyarbakır'ın 4 merkez ilçesinde BDP binaları önünden otobüslere binen binlerce kişi buradan Urfa Yolu üzerinde yer alan Ava Petrol Tesisleri'ne geldi. Otobüslerin yanı sıra onlarca yurttaşında özel araçlarıyla geldiği tesislerde erbaneler eşliğinde çekilen halayların yanı sıra sık sık, "Rojbûna te piroz be ey serok Apo" sloganları atıldı. Çoğunluğunu genç ve kadınlardan oluşan binlerin yüzündeki coşku kendini gösterirken, kadınlar yöresel kıyafetleri ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamalar ile Urfa Yolu'nu renk cümbüşüne çevirdi. Akrep tipi zırhlı araçlarla petrolde bekleyen polislerin araçların plakalarını not aldığı görüldü. Uzun süre sloganlar ve marşlar eşliğinde halay çeken binlerce kişi Diyarbakır'a bağlı çevre ilçelerden gelenlerinde dahil olmasıyla birlikte Urfa'ya doğru yola çıktı. Çoğunluğunu yolcu otobüslerinin oluşturduğu yüzlerce araçlık konvoyla yola çıkan binlerin Urfa'ya doğru yolculuğu devam ediyor. 

SİİRT 

Siirt'te PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64'ncü doğum günü dolayısıyla Halfeti ilçesinde gerçekleştirilecek kutlamaya katılmak için sabahın erken saatlerinde biraraya gelen yüzlerce kişi Halfeti'ye doğru yola çıktı. Eruh Yolu üzerinde bulunan Newroz alanında biraraya gelen yurttaşlar kendileri için hazırlanan 7 yolcu otobüsüne binerek, konvoy halinde Halfeti'ye doğru yola çıkarken, Kurtalan ve Eruh ilçelerinden de 2'şer otobüs yola çıktı. 

BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde binlerce kişi PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64'üncü doğum gününü kutlamak için Urfa'nın Halfeti ilçesinde yapılacak olan kutlamalara katılmak için yola çıktı. Sabahın erken saatlerinde BDP Bismil İlçe binası önünde binlerce yurttaş biraraya gelirken, özellikle kadınlar birbirinden renkli yöresel kıyafet giyerek, yeşil, sarı, kırmızı flama taktı. Aralarında BDP Bismil İlçe eş başkanları Gurbet Yalçınkaya ve Tufan Tunç'un da bulunduğu 50 araçlık konvoyla "Biji Serok Apo", "Roj bûna te pîroz be ey serok Apo" sloganlar eşliğinde Halfeti ilçesinde yapılacak olan kutlamalara katılmak için yola çıktı

NUSAYBİN 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla Halfeti'de gerçekleşecek kutlamaya katılmak üzere yüzlerce yurttaş yola çıktı. Sabahın erken saatlerinde BDP Nusaybin İlçe binası önünde biraraya gelen ve aralarında BDP Nusaybin ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, DÖKH, MEYADER, KÜRDİ-DER yöneticilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi yola çıkmadan önce söylenen şarkılar eşliğinde halaya durdu. Kadınlar rengarenk yöresel kıyafet giyip, yeşil, sarı, kırmızı flama bağlarken, yurttaşlar alkış ve zılgıtlar eşliğinde yola çıktı. 

Ayrıca, BDP Nusaybin İlçe Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü vesilesiyle Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde kutlama gerçekleştirildi. Kutlamaya BDP Mardin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan, BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren ve BDP yöneticileri, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri, DÖKH, KÜRDİ-DER ve MEYADER üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Kutlama alanına "Önder Apo Özgürleşene kadar Serhildanimiz büyüyerek zafere ulaşacaktır" pankartı asıldı. Yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlanan kutlamada konuşan BDP Mardin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan, "Sayın Abdullah Öcalan'ın doğuşu bizim için var olmaktır. Onu dünyaya getiren Üveyş anneye binlerce defa selam olsun" dedi. Davul zurna eşliğinde yüzlerce yurttaş halaya dururken, alana getirilen ve üzerinde "Rojbûna te piroz be ey serok Apo" yazısının bulunduğu sarı, kırmızı ve yeşil renkli pastayı BDP Mardin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri tarafından kesildi. Pasta kesildiği sırada hep bir ağızdan "Biji serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı. Ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yaşamını konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Kutlama gece geç saatlere kadar sürerken, atılan havai fişeklerle sona erdi. 

KIZILTEPE

Kızıltepe ilçesi Özgürlük Meydanı ile mahallelerde biraraya gelen yüzlerce yurttaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla Halfeti'ye doğru yola çıktı. Çeşitli noktalarda biraraya gelen kitle BDP İlçe Örgütü tarafından organize edilen 40 minibüsle konvoy halinde sloganlarla yola çıktı. 

Kızıltepe'de ayrıca dün gece Abdullah Öcalan'ın doğum günü kutlamaları çerçevesinde Özgürlük Meydanı'nda şölen düzenlendi. Yüzlerce yurttaşın katıldığı şölende kitle davul, zurna eşliğinde halay çekti. Sık sık "Biji Serok Apo", "Roj bûna te pîroz be ey Serok Apo" ve "Be Serok jiyan nabe" sloganının atıldığı kutlamada yapılan havai fişek gösteriminin ardından Öcalan'ın doğum günü için hazırlanan pasta DÖKH aktivistleri tarafından kesildi. Ardından kutlamada konuşan BDP Kızıltepe İlçe Başkanı Fettah Tekin, "Öcalan'ın doğum gününü Kızıltepe'nin Özgürlük Meydanı'nda kutluyoruz. Kürdistan'ın dört bir tarafında ve dünyanın her yerinde yaşayan Kürtler büyük bir coşku ile Öcalan'ın doğum gününü kutluyor" dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşmadığı sürece alanlarda özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini belirten Tekin, "Öcalan'ın özgürlüğü Kürtlerin ve mazlum halkların özgürlüğüdür" dedi. Yapılan konuşmanın ardından kutlama gece geç saatlere kadar sürdü. 

BATMAN

BDP Batman İl Örgütü öncülüğünde PKK Lider Abdullah Öcalan'ın 64'cü doğum gününü kutlamak üzere binlerce yurttaş yaklaşık 100 araçtan oluşan konvoyla yola çıktı. Sabah erken saatlerinde Batman'ın beş ayrı noktasından toplanan yurttaşlar arabalarla Batman çıkışında bulunan Sipan Petrol'e geldi. BDP Batman il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi MEYADER yöneticilerinin aralarında bulunduğu binlerce yurttaş Sipan Petrol'de toplandı. Yurttaşların toplama esnasında kadınlar yöresel kıyafetleri ve renge renk giydikleri ve taktıkları flamalarla alanı renk cümbüşüne çevirdi. Kitle sık sık "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe" ve "Ey Serok rojbûna te pîroz be" sloganı atarken, kadınlar Öcalan'ın fotoğraflarını taşıdı. Söylediği ezgiler eşliğinde halaya duran kitle, ardından araçlara binerek konvoy halinde yola çıktı. Yola çıkmadan önce araçların önünde konuşan kadınlar, "Biz Önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz. Demokratik kurtuluş, barış ve özgürlük için Amara'ya gidiyoruz. Artık Önderliğimiz cezaevinde bırakılsın ve özgürlüğünü kavuşsun. Gelecek sene Önderliğimiz bizimle doğum gününü kutlamasını istiyoruz" dedi. Öte yandan bazı yurttaşlar kendi araçlarıyla ve imkanlarıyla yola çıkarken, Batman'ın Kozluk, Sason, Beşiri, Gercüş ve Hasankeyf ilçelerinde de çok sayıda yurttaş Halfeti'ye doğru yola çıktı. 

DERİK 

Mardin'in Derik ilçesinde BDP Derik İlçe Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64. doğum gününü kutlamak amacıyla Cevizpınar Meydanı'nda şölen düzenledi. Şölene Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, Barış Anneleri aktivistleri, DTK delegeleri, MEYADER üyeleri ve BDP İlçe yöneticilerinin de olduğu yüzlerce yurttaş katıldı. "Rojbûna Te Pîroz Be Ey Serokê Min" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı şölende konuşan BDP Derik İlçe Başkanı Adil Aktaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğumunun aynı zamanda Kürt halkının yeniden doğumu anlamına geldiğini belirterek, "Halkımız her dönemde olduğu gibi bu dönemde de önderliğinin yanında olduğunu tarihi Diyarbakır Newroz'unda göstermiştir. Halkımız önderliğin sunduğu demokratik özgürlük projesini desteklemektedir" dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra havai fişek gösterimi gökyüzünü aydınlatırken, kutlama müzik eşliğinde gece geç saatlere kadar çekilen halaylarla sürdü. 

ADANA

Çukurova Bölgesi'nin Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye illeri ile bağlı ilçelerinden yüzlerce araç PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64'ncü yaş günü kutlamaları için yola çıktı. Günler öncesinden hazırlıkların yapıldığını ve bu çerçevede sabah 06.00-07-00'dan itibaren yola çıkıldığını bildiren BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, kentten yola çıkan araçların şuan Adana'nın Ceyhan ilçesi çıkışında bulunan 2'nci Mıstık Tesisleri'nde bekleyişini sürdürdüğünü ifade etti. Herhangi bir önlem ile karşılaşmadıklarını ve gelecek son otobüsü beklediklerini ifade eden Bayrak, "Son otobüsümüz geldiğinde konvoy halinde yola çıkacağız. Şuana kadar 150'den fazla irili ufaklı araç ile 20 otobüs konvoy için hazır bekliyor. Şuan burası çok coşkulu, yöresel kıyafetler ağırlıkta var. Gayet sakin ve sağduyu hakim. Sloganlar ve ezgiler eşliğinde halay çekiliyor. Teknik olarak Halfeti'ye vardığımızda oradaki hazırlıklarımızda tamam. Dün itibariyle buradan gidecek konvoyumuz için konaklayacağımız yere çadır, semaver, döviz, pankart ve genel ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla malzemelerimizi gönderdik ve kuruldu" dedi. 

HATAY

Benzer hazırlıkların yapıldığı Hatay ve ilçelerinde bu sabah erken saatlerde araçların yola çıktığını bildiren BDP Hatay İl Başkanı Mahmut Aydınç, Hatay merkez ve ilçeleri, Erzin, Dörtyol ve İskenderun'dan çok sayıda yurttaşın kendi aracı ile yola çıktığını ifade etti. Parti olarak 3 otobüs ayarladıklarını ve şuan konvoy halinde Antep'e doğru hareket ettiklerini belirten Aydınç, "Geçmiş yıllara nazaran bu yıl kitle sayısı daha fazla olduğunu gözlemledik. Bu konuda halkımızın sürece ve başkanına daha çok sahip çıktığını görüyoruz. Kitlenin daha kararlı ve coşkulu olduğunu da söyleyebilirim. Şuana kadar 60'ın üzerinde irili ufaklı araç Halfeti'ye doğru yola çıktı. Teknik olarak her hangi bir kontrol noktası ile karşılaşmadık" dedi. 

MARAŞ 

Bu yıl Maraş ve ilçeleri Pazarcık ile Elbistan'dan da çok sayıda araç, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64'ncü yaş gününü kutlamak üzere Urfa'ya doğru yola çıktı. Geçmiş yıllara nazaran daha coşkulu olduğu gözlenen yurttaşlardan bazıları yöresel kıyafetlerini giydiği görüldü. Yola çıkan onlarca araçlık konvoyun Antep kitlesi ile birleşip Halfeti'ye doğru yola çıkması bekleniyor. 

OSMANİYE 

Geçmiş yıllara nazaran Osmaniye'de de bu yıl katılımın iki katına çıktığını belirten BDP Osmaniye İl Başkanı Maşallah Çetin, "Yaklaşık 10 günden beri bir çalışma yaptık. Geçmiş yıllara nazaran daha bir sıcaklık ve yoğunluk var. Hemen hemen geçen yılı ikiye katladık diyebilirim. Akdeniz Bölgesi olarak Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye illeri otoban güzergahındaki Antep çıkışındaki tesislerde buluşup oradan Halfeti'ye doğru yola çıkacağız. Şuana kadar herhangi bir kontrol noktası ile karşılaşmadık" diye aktardı. 

MERSİN 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 64'üncü doğum günü dolayısıyla Mersin'de yüzlerce araç yola çıktı. Sabah erken saatlerinde, BDP Akdeniz, Toroslar, Yenişehir İlçe binaları, BDP Çilek, Kurdali Mahalleri temsilciliği ve BDP Tarsus Mahalle temsilcilikleri önünde üzerinde "Rojbûna te piroz be" ve "Güneşimizin doğduğu yere gidiyoruz" yazılı 22 yolcu otobüsü ile yüzlerce minibüs ve özel aracı dolduran yurttaşlar Amara'ya doğru yola çıktı. Araçlarda yerlerini alan kadınlar, sık sık "Biji Serok Apo" sloganlarını atarak, Öcalan'ın doğum gününü kutladı ve bir an önce Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanmasını istedi.DİHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dersim'de DBP ve HDP il eş başkanları gözaltına...
Dersim'de "kepenk soruşturması" kapsamında HDP ve DBP il eşbaşkanları gözaltına alındı.

Haberi Oku