Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Êzidî köyünde keşif yapılacak
 Batman'ın Beşiri (Qubîn) ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyünden 1992 tarihinde Almanya'ya göç eden 10'u aşkın Êzidî ailesi, bölgedeki bir aşirete "emanet ettikleri" köylerinin kendilerine verilmesini istiyor. Tapulu arazilerine kavuşmak isteyen köy sakinlerinin Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davanın ikinci duruşmasında 31 Mayıs tarihinde araziler için keşif kararı verilmişti. Almanya'nın Emeric bölgesinde Klve kentine bağlı Weeze ilçesinde oturan Êzidîler, keşif ve bir sonraki duruşmayı takip etmek için bir heyet olarak Batman'a geldi. 1992 tarihinde tamamıyla birçok nedenden dolayı köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Kelhok köyü Êzidîlerinden Nedim Erkiş, köydeki tapulu arazilerini senet, sözleşme ve ses kaydı alarak köyün ileri gelenlerine teslim ettiklerini söyledi. Köylerini tekrar almak için Almanya'dan dördüncü defadır Batman'a geldiklerini hatırlatan Erkiş, "31 Mayıs Cuma günü bizim köyün keşfi yapılacak. Çok geniş bir keşif olacak. Keşfe hakim, bilir kişi ve biz katılacağız. Bizim umutlarımız büyüktür. Biz adalet, demokrasi ve hukuka güveniyoruz. Umut ediyoruz ki, hakimler ve savcılar hukuki bir çerçevede karar verirler" dedi. 

Bütün Êzidî yurttaşların gözünün keşif gününde olduğunu dile getiren Erkiş, "Elbette biz en doğal olan hakkımızı istiyoruz. İşgal edilen evlerimizi ve arazilerimizi istiyoruz. Bir an önce köyümüzün boşaltılmasını istiyoruz. Bu münasebetle bütün demokratik güçler ve örgütlerin bizim bu haklı davamızda bize destek vermelerini istiyoruz" diye konuştu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece dikkat çeken Erkiş, şunları ifade etti: "Biz bu barış sürecinde umuyoruz ki bizim davamızda barışçıl çözülür ve sonuçlanır. Biz de bu sürecin bir parçasıyız. Umut ediyoruz ki, bu süreç Êzidîler için de tam bir barış süreci olacaktır." Karşı tarafın aklıselim ile hareketlenmesi gerektiğini ifade eden Erkiş, emanetlerini nasıl teslim etmişsellerde geri almak istediklerini belirterek, topraklarında ve ülkelerinde özgür gelmelerini ile yaşabilmelerini istediğini söyledi.DİHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Diyarbakır Cezaevi'nin gardiyanı Meclis komisyonuna...
Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın babası Bedii Tan’ın işkence...

Haberi Oku