Kültür Sanat:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
KAVAL ÇALARAK KÜLTÜRÜNÜ ANLATIYOR
Kürt kültürü ve tarihini kavalı ile çalarak anlattığını söyleyen Şan, "Ben hayatımda iki şeyi hiçbir zaman terk etmedim, biri okumak diğeri ise kaval çalmak" dedi.

Yaşamı acılarla dolu olan 62 yaşındaki Abdulkadir Şan, Mardin'in Mazıdağı ilçesinde bulunan Gola Gulê Köyü'nden göç etmek zorunda kalır. Daha 9 yaşındayken koyunları otlattıkları sırada kaval çalmaya başlayan Şan, 51 yıldır kaval çalıyor. Devletin yoğun baskılarından dolayı 1991 yılında İzmir'e yerleşen Şan, Kürtlerin İzmir'de düzenlediği bütün etkinliklere katılarak, kaval çalıyor. Duygularını, hislerini, acılarını kavalının sesine döken Şan, tarihi Agora harabelerinin yanında bulunan Agora Parkı'nda kurulu "Demokratik Çözüm Çadırı"nda kavalı ile "sivil itaatsizlik" eylemine katılanlara destek veriyor. Kendine has giyimi, uzun saçı ve sakalıyla ilgi odağı haline gelen Şan, çaldığı kavalıyla kulaklardaki pası temizliyor.

Kürt tarihi ve kültürünü kaval çalarak ifade eden Şan, "Ruhum ve canımla birlikte çalıyorum. 9 yaşında çalmaya başladım. 15 yaşına geldiğimde artık tam çalabiliyordum. Şimdiye kadar 100'lerce şarkı besteledim ancak devlet tarafından imha edildi" dedi. Şan, İzmir'de 1999 yılında açlık grevine girdiklerini o tarihten beri saçlarını ve sakalını kesmediğini de sözlerine ekleyerek, "Bundan sonra da saçımı ve sakalımı kesmeyeceğim. Ölürsem benimle beraber mezarıma girecek" diyor. Kaval çalmadan yaşayamayacağını belirten Şan, "Kaval, ülkemin kültürüdür. Ülkemin kültürü için sürekli çalacağım. İhanet, aşk, ülkem üzerine çalıyorum. Mesela ihanet ve aşk üzerine ağlamadan çalamıyorum. Çünkü çok ihanet gördük. Ben hayatımda iki şeyi hiçbir zaman terk etmedim. Kaval çalmayı ve okumayı" şeklinde konuştu. Diha
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yılmaz Erdoğan 12 yıl sonra sahnede
Yılmaz Erdoğan, 12 yıl sonra tek kişilik bir gösteriyle hayranlarının karşısına çıkacak. Erdoğan,...

Haberi Oku