Kültür Sanat:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
KÜRTÇE DESTAN BASILACAK

Bakanı Ertuğrul Günay, kürt açılımın kültürel boyutuyla ilgili olarak, ''Her türlü yarayı sarmaya hazır ve içtenlikli bir söylem kullanıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde arkadaşlarımız folklor araştırmaları yapacak'' dedi.

Kürtçe'nin ünlü destanlarından ''Mem u Zin''i, önümüzdeki yıl Türkçe ve Kürtçe basmaya hazırlandıklarını belirten Günay, Devlet Tiyatroları'nda (DT) tamamı Kürtçe olan bir oyunun sahnelenmesine de ''Türkü söylemekle tiyatro oynamanın ne farkı var'' diyerek sıcak baktı.

ÖNÜMÜZDEKİ YILA YETİŞMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Kürt destanının basılmasına yönelik çalışmadan bahseden Günay, ''Kürtçe'nin ünlü destanlarından 'Mem u Zin' var. Kürtçe'nin ünlü şair ve yazarı Ehmedé Xané tarafından kaleme alınmış. Bu destanın Türkçe ve Kürtçe olarak basımını önümüzdeki yıl içinde sağlamaya çalışıyoruz'' açıklamasında bulundu.

Bu çalışmaya ''kürt açılımı'' sürecinden önce başladıklarına dikkati çeken Günay, yazarın türbesine yönelik de çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Günay, ''Yaklaşık bir yıl önce Doğubayazıt'ta İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonunu izlemeye gitmiştim. Çevrede Ehmedé Xané Hani'nin türbesi de bulunuyor. Türbenin bakımsız olduğunu gördüm ve restorasyonu konusunda arkadaşlarıma gereken girişimlerin yapılması için talimat verdim'' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yılmaz Erdoğan 12 yıl sonra sahnede
Yılmaz Erdoğan, 12 yıl sonra tek kişilik bir gösteriyle hayranlarının karşısına çıkacak. Erdoğan,...

Haberi Oku