Politika:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kati Piri, Başak Demirtaş ve Ahmet Türk ile görüşecek
 Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri başkanlığındaki heyet, 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile görüştü.

CHP’den edinilen bilgiye göre görüşmede Piri 24 Haziran seçimlerini sordu. Adil ortamda bir seçim yapılamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun özellikle medyada muhalefete yer verilmediğine dikkat çektiği öğrenildi.

Kati Piri görüşmede tutuklu CHP PM üyesi Eren Erdem ve iş insanı Osman Kavala’nın tutuklanmasına yol açan dava süreçlerinin nasıl değerlendirildiğini sordu. Kılıçdaroğlu’nun bu davaların siyasi iktidarın yönlendirmesiyle açılmış davalar olduğu, sadece bu isimler değil çok sayıda benzer dava olduğunu söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, demokrasinin geriletilmemesi için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

PİRİ, YEREL SEÇİMDE İTTİFAKI SORDU

Kati Piri, yerel seçim öncesi iktidar kanadındaki ittifak görüşmelerine dikkat çekerek muhalefet partileri arasında da benzer bir ittifak olup olmayacağını sordu. Yerel seçimlerde ittifakın yasal zemini olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu’nun tabanda, sandıkta ittifak kurulacağı değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi.

HDP’YE YÖNELİK BASKILAR KONUŞULDU

HDP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Piri ve beraberindeki heyetin ziyaretinde Türkiye’de demokratikleşme adımlarının durması ve HDP’ye yönelik baskılar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Üyelik sürecinde AB-Türkiye ilişkilerinin temel ilkeler çerçevesinde ele alınmasının önemine vurgu yapılan görüşmede, cezaevlerinde binlerce siyasi tutuklu bulunurken yürütülen “rehine diplomasisi”ne değinildi.

‘ERDOĞAN’IN KAYYIM SÖYLEMİ KAYGIYA YOL AÇTI’

HDP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, HDP görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Teröre bulaşmış bu kişiler tekrar sandıktan çıkacak olursa beklemeden anında gereğini yapıp kayyım atarız” yönündeki söylemler nedeniyle yaşanan kaygılar iletildi.

HDP yöneticileri yaşanan tutuklamalar ve gözaltılarla yerel seçim sürecinin zor geçeceği değerlendirmesinde bulundu. Kati Piri ayrıca “Suriye’deki gelişmeler Türkiye’de pozitif etki yapar mı?” diye sordu.

KATİ PİRİ’DEN DİYARBAKIR VE MARDİN ZİYARETİ

Kati Piri’nin Ankara’daki temaslarının ardından Diyarbakır ve Mardin’e gideceği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Piri, Diyarbakır’da eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Mardin’de ise görevden alınan Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk ile görüşecek. Piri’nin Edirne Cezaevi’ne giderek Demirtaş’ı da ziyaret etmek istediği ancak bu talebine yanıt verilmediği öğrenildi. (Duvar)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İmamoğlu ve Yıldırım seçimden sonra ilk...
YSK'ya göre İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu Turgut Özal'ın ölüm yıldönümünde AK Parti'ninİstanbul...

Haberi Oku