Politika:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Mahir Ünal: Belediyelerle istifa pazarlığı yapmayız
  AK Parti’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de olduğu çok sayıda ismin istifasını istediği iddiaları gündemdeki yerini koruyor. AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen bazı gazeteciler, Gökçek’le ilgili sürecin düğmesine bizzat Erdoğan’ın bastığını ve istifası alınacak belediye başkanı sayısının beklenenden fazla olacağını yazarken, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, değişim sürecini yılbaşına kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Habertürk TV’de, istifa tartışmalarına ilişkin soruları yanıtlayan Ünal, şunları söyledi:

İSTİFA TALEBİ YOK AMA…: Şu anda genel merkezin herhangi bir belediye başkanından istifa talebi olmadı ama bundan sonra böyle bir durum söz konusu olmayacak anlamına gelmiyor. Biz kendi arkadaşlarımızla pazarlık yapmayız, tehdit etmeyiz.

İLETİŞİM KAZALARI OLABİLİR: Burada kafaların karışık olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Bu dezenformasyon ciddi anlamda herkesi rahatsız ediyor. Biz AK Parti olarak yapmak istediğimiz her şeyi net bir dille kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bazı iletişim kazaları dünyanın heryerinde olabilir.

YÜZDE 50+1 ALMAK KOLAY DEĞİL:Cumhurbaşkanımız dedi ki; 1. Teşkilatlarımızı yeniden değerlendireceğiz. 2. Belediyelerimizi gözden geçireceğiz. 3. Hükümete de ‘180 günlük eylem planınızı hazırlayın, bize getirin. Ne yapacaksınız bizimle paylaşın’… Yüzde 50+1 almak kolay değil. Bu çerçevede biz teşkilatlarımızla ilgili şu ana kadar ciddi değişiklikler yaptık. En son 4 il başkanımız değişti. Bunu kamuoyu ile paylaştık.

SORUN YAŞAMAK İSTEMİYORUZ: Belediyelerimizle ilgili de yerel yönetimler başkanlığımız performans değerlendirmesi istedi. Borçlanlarından, ihtiyaç ve taleplerinden seçim öncesi vaatlerine kadar, bunların ne kadarını gerçekleştirmiş, gerçekleştirmemiş, bunlar düzenli olarak zaten yerel yönetimler başkanlığımızla paylaşılıyor.  Sorun yaşamak istemiyoruz. Başarısızlığa asla tahammülümüz olamaz. Bu çerçevede yaptığımız değerlendirmelerle de belediye başkanlarımızla görüşüyoruz. Kılıçdaroğlu çıkmış, ‘İstifa eden ya yolsuzluk yapmış ya Bylockçudur’ diyor. Sandıkla seçilenin sandıkla gitmesi gerekir evet, bizim en çok mücadelesini verdiğimiz konu budur. Bir ille ilgili karar verilirken oturulup 2 kişinin istişaresi değildir. O ilin milletvekilleriyle, ilçe, il belediye başkanlarıyla istişare edilir. İl başkanımız, milletvekilimiz, teşkilatlarımız, kadın, gençlik kollarımızın hepsi bir takım mantığıyla çalışırlar. Bir sorun çıktığında bu il başkanından kaynaklanıyorsa biz il başkanımızı çağırırız. ‘Bazı aksamalar var, sen buraya uyum sağlayamadın, seni başka bir yerde değerlendirelim’ deriz. İl başkanımıza diyoruz ki; Teşekkür ediyoruz.

ŞU ANDA İSTİFA TALEBİ OLMADI: Belediye başkanlarımız ile ilgili de şu anda değerlendirmelerimiz devam ediyor bu çerçevede. Şu anda genel merkezin herhangi bir belediye başkanından istifa talebi olmadı ama bundan sonra böyle bir durum söz konusu olmayacak anlamına gelmiyor. Biz kendi arkadaşlarımızla pazarlık yapmayız, tehdit etmeyiz.

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK: Herhangi bir gelişme olduğunda zaten doğrudan biz bunu kamuoyu ile paylaşırız. Bu yıl sonuna kadar çalışmalarımız tamamlayıp kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz. Olağan kongre sürecini erkene çekmekten ziyade, biz bir an önce bu meseleleri bitirmek istiyoruz. Türkiye’nin aşması gereken bir sürü sorun var.

ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL: Bizim şu anda hiçbir şekilde gündemimizde bir erken seçim söz konusu değil. Türkiye’yi böyle bir ortamda bir de erken seçimle Türkiye’yi meşgul etmek çok büyük bir haksızlık olur.

DÜNE KADAR HEPSİ OSMANLI VATANDAŞIYDI: Suriye’deki Kürtlerin vatandaş olarak kabul edilmesi ve vatandaş olarak tanınmasıydı ilk tavsiyemiz. Bizim Kuzey Irak ile kurduğumuz ilişkinin altında da bu yatıyor. PKK’nın Kürt vatandaşlarımıza dönük saldırları, haklarının kazanılmasının önündeki en büyük engel olmuştur. Biz bir imparatorluk bakiyesiyiz. Düne kadar bu konuştuğumuz şehirlerin, kimliklerin hepsi Osmanlı vatandaşıydı. Diyoruz ki vakit geçmiş değil. Bölgedeki ülkelerin tavrı ortada. Sen tekrar elini uzatırsan bu konuda biz de sana elimizi uzatırız. Gel yol yakınken, bundan vazgeç diyoruz.

MHP’DEN DAHA KUCAKLIYICIYIZ (Bahçeli’nin 82 Kerkük, 83 Musul açıklaması): AK Parti olarak bizim bir siyasetimiz var, MHP’nin, CHP’nin bir siyaseti var. HDP’nin bir siyasetinin olduğunu söyleyemem. Dolayısıyla MHP böyle bir dil ve üslup kullanabilir. Bizim siyasetimiz daha merkezde, daha kucaklayıcı.

MTV ZAMMI: Zam üstünden bir indirim beklemiyoruz. Sadece şunu söyleyebilirim; açıklanan oranın tekrardan bir değerlendirilmesi ve bunun yeniden sınıflandırılıp makul bir çerçeveye getirilmesi konuşulan. Tabii ki biz hava savunma sistemimizi kuracağız, ülkemizin güvenliği açısından füze sisteminden tutun da kendi tankımızı, bunların hepsini üretiyoruz. Biz savunma sanayine ağırlık vereceğiz. Maliye Bakanımız ‘Buranın geliri tamamen savunma sanayine aktarılacak’ dedi. Başka kaynaklar oluşturulduğunda da MTV’den planlanan rakamı aşağı çekeceğiz. Yeni kaynaklar oluşturduğunuz zaman, buna bakacağız, bu kaynaklar oranında da oradan gelmesi düşünülen kaynak revize edilecek.

GÜL’ÜN GELMEMESİ KENDİ KARARI: Bizim istişare toplantımıza kimlerin katıldığı bellidir. Burada yeni bir durum söz konusu değil. Zaten Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül cumhurbaşkanı olduğu için davet edilmiyordu. Daha sonraki süreçlerimizde bütün etkinliklerimize davet ettik. Burada yeni bir durum söz konusu değil. Gelmeme kararı tamamen sayın Abdullah Gül’ün kendi kişisel kararı. Bizim bir takım afaki açıklamalar yapmamız da gerçeği yansıtmaz. Kendisi açıklamadığı sürece buna dair bizim bir şey söylememiz doğru olmaz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adalet Bakanı Gül: Kaşıkçı sürecini iyi...
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin açıklamalarda...

Haberi Oku