31 NUMARALI REKLAM ALANI
Dünyanın en düşük Hepatit-C oranı Şemdinli'de tespit edildi
 Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger, ilçede geçen sene yaptıkları bir araştırmaya göre; dünyanın en düşük Hepatit-C oranının olduğunu saptadıklarını, ayrıca burada aynı zamanda topraktaki ağır metallerin fazlalığından ve selanyom eksikliğinden dolayı karaciğer sirozunun bir çeşidini de tespit ettiklerini söyledi.

İlçedeki araştırmasını tamamlayan Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger, Hakkari iline bağlı Şemdinli ilçesinin İran ve Irak'a komşu olan Türkiye'nin tek yerleşkesi olduğunu belirterek, "İlçe Doğu Anadolu coğrafyasından ayrı bir iklim sergilemektedir. Daha sıcak ve insan modeli oldukça farklı olan ilçe, ayrıca Türkiye'nin bilinmeyen yerlerinden bir tanesidir. İlçede sosyoekonomik düzey düşük olmasına rağmen geçen sene Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Tıp Fakültesi olarak yaptığımız bir araştırmaya göre, burada dünyanın ve Türkiye'nin en düşük hepatit-C oranını tespit ettik. Bu oran yaklaşık olarak binde 3 civarında görülmektedir" dedi.

Bu yönüyle eşsiz olan ilçede temel olarak insanların temiz olmalarının etkili olduğunu ifade eden Doç. Dr. Dülger, bununla alakalı daha ileri araştırmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

"Karaciğer sirozunun bir çeşidini burada tespit ettik"

Yaptıkları araştırmaların sonunda neredeyse bu ilçeye özel denilebilecek bir karaciğer sirozunu da tespit ettiklerini anlatan Doç. Dr. Dülger, "Aynı zamanda topraktaki ağır metallerin fazlalığından ve selenyum eksikliğinden dolayı karaciğer sirozunun bir çeşidi olan "Idiopatik portal hipertansiyonunu" (IPH) tespit ettik. Türkiye'de bu oran en fazla maalesef bu ilçemizde görülmektedir. Bu hastalık sonucu hastanın karaciğeri küçülmekte, dalağı büyümekte ve hasta varis kanamasından hayatını kaybedebilmektedir. Ortalama Türkiye'de bulunan 150 hastanın 100 tanesi burada bulunmaktadır. Bununla alakalı olarak da buralarda jeolojik olarak ileri araştırmalar yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Bilim insanlarına seslenen Dr. Dülger, gerek hepatit-C oranının düşük olması gerekse karaciğer sirozunun bir çeşidinin burada yoğun bulunması nedeniyle buralarda sosyolojik çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizerek, tüm bilim adamlarını Şemdinli'ye davet etti.

Şemdinli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yusuf İlgin de, Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger ve Van YYÜ yönetimine hastanelerine ve ilçe halkına gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. / İHA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Hakkari’de ‘Kent Park Yaşam Merkezi’ projesi...
Hakkari'nin çehresini değiştirecek "Kent Park Yaşam Merkezi" projesinde temel hazırlık çalışmaları başladı.

Haberi Oku