31 NUMARALI REKLAM ALANI
Edirneli Usta Yüksekova'da Ağaç Oyma Atölyesi Açtı
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesine 1 yıl önce eşinin ataması çıkan Ahşap dağlama Ustası Edirneli Sami Dakni İlçenin Güngör mahallesinde Kiraladığı dükkanı atölyeye çevirerek burada profesyonel oymacılık işine başladı.

Edirneli Dakni,Atölyesinde başta desenli resimlerin yanı sıra su kabaklarından abajur, lamba yapıyor, ahşap üzerine dağlama yöntemiyle fotoğraf ve ahşap üzerine Kur'an-ı Kerim ayetleri işliyor.

Dakni, çalışmalarını keser, rende, balta, kıl testere, oyma aletleriyle ve bıçakla yaptığını, her parçayı özenerek elinde işlediğini söyledi.

Her parçayı özenerek yaptığını söyleyen Dakni; Çocukluğumdan beri ben bu işin içindeyim, 15 yaşımdan beri yani 20 yıl oldu. Benim için hobi haline geldi. Şimdi ise geçim kaynağım olduğu diyerek ahşap işini çok sevdiğini dile getirdi.

''GÜN GEÇTİKÇE YÜKSEKOVA’NIN HER YERİNE BU SANATI TAŞIMAK İSTERİM''


Dakni , Oyma işini çam ağacı kereste yardımı ile tahtaya çeviriyorum, söyleyerek şöyle devam etti; Ardından da kıl testere ile şekil veriyorum. Oymanın yanı sıra yine ahşap üzerine dağlama aleti ile yakma tekniğini kullanarak portre fotoğrafları işliyorum. Yine ceviz ağacı üzerine kıl testere ile hat sanatı işlemesi yapıyorum. Bunların yanı sıra su kabağı çalışmalarım var. Ham kabağını işleyerek abajur, avize ve çeşitli süs eşyalarına çeviriyorum. Bunu Edirne’de profesyonel olarak yaptım. Buraya gelince de sıkıldım atölye açma kararı aldım. 2 buçuk ay oldu atölyemi açtım. Bildiğim kadarıyla Yüksekova’da oyma ya da dağlama işini yapan yok.  Burada çok sipariş almaya başladım özellikle fotoğraf dağlama isteyen çok oluyor. Onun için gün geçtikçe Yüksekova’nın her yerine bu sanatı taşımak isterim. Dedi


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Vedat KUTLAR 6 ay önce

İletişim numarasını alabilir miyim acaba

Yüksekova'da kar yağışı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde öğlen saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı.

Haberi Oku