31 NUMARALI REKLAM ALANI
Hakkari’de “Dünya Gıda Günü” etkinlikleri
 Hakkari Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü, Gıda Kontrol Birimi ekibi Hakkari Atatürk İlköğretim Okulundaki öğrencilerle bir araya geldi. “Dünya Gıda Günü” etkinlikleri kapsamında öğrencilere Güvenilir Gıda hakkında slayt gösterimleri eşliğinde detaylı bilgiler veren ekipler program sonrası öğrencilere meyve suyu ve kek ikramında bulundu.

Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü, Gıda Kontrol Birimi yetkilileri, dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların acısına dikkat çekmek, farkındalığı yaymak ve açlık felaketine karşı insanları harekete geçirmek amacı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü( FAO )'nun 1945'teki kuruluşunun yıldönümü münasebetiyle her yıl 150'den fazla ülkede 16 Ekimde "Dünya Gıda Günü" olarak kutlandığını ifade ettiler.

Yetkililer,”Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü ‘nün bu yılki teması, "Sıfır Açlık" olarak belirlenmiştir.

İnsanların yaşamını sürdürmesinde en önemli unsur olan gıdaya ulaşmada sıkıntılar yaşanmaktadır. Dünyada sayıları 900 milyonu aşan insan açlık koşullarında ve yeterli gıdaya ulaşamayanlarla birlikte, beslenme yetersizliği yaşayan 2 milyarın üzerinde insan bulunduğu bildirilmektedir.

Dünyada üretilen gıda maddelerinin  artan nüfusa yeterli olmadığını aktararak,gıda kayıp ve israfları azaltmamız ve daha azla daha fazla üretmemiz yapmamız gerekir.  ‘’Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâhisrâf edenleri sevmez.” (A'râf Suresi 7/31) hadisi ile sürdürerek ,hepimize  israfın önlenmesi noktasında sorumluluk düştüğünü ihtiyacımız kadar tüketmemiz lazım “ denildi.

Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü, Gıda Kontrol Birimi yetkilileri ayrıca, Gıdaya ulaşabilmek  kadar gıda güvenilirliğine de önem verdiklerini bu nedenle çiftlikten sofraya  kadar güvenilir gıda anlayışıyla hareket ettiklerini  Hakkari’de eğitim, güvenilir gıdaya yönelik çeşitli kurslar düzenlendiğini ifade ederek, projeler gerçekleştirme ve farkındalık  yaratma gibi faaliyetlere ağırlık verdiklerini  söylediler.

Hakkari’de şuana kadar 750 denetim gerçekleştirdiklerini ve bu denetimlerde üreticiye göz açtırmayarak gerekli durumlarda  idari yaptırımlar uyguladıklarını da anlatan yetkililer, uyguladıklarını aynı zamanda denetimlerimizde vatandaş ve esnaflarımıza ücretsiz danışmanlık hizmeti de verdiklerini belirttiler. Hakkarihabertv.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yüksekova'da kar yağışı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde öğlen saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı.

Haberi Oku