31 NUMARALI REKLAM ALANI
HALİT YİĞİT- AVDİ TEKİN - ZEKERİYA DEMİR -ŞEMDİNLİ
   

Newroz alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'nın dev posterlerinin yanı sıra üzerinde "Reber Apo’ya Özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Özgür yaşam için demokratik özerklik”, “Newroz azadiye, Newroz tekoşîne”, “Newroz pîroz be”, “Bo aşitiyek bi rumet an azadî an azadî”, “Onurlu bir barış ve özgür bir ülke şiarıyla tüm halkımızın Newroz bayramını kutluyoruz" yazılı pankartlar asıldı.

 

Aralarında BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, BDP Hakkari Milletvekilleri Esat Canan, İl Genel Meclisi üyeleri, BDP İl ve İlçe yöneticileri, BDP eş başkan adayları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişinin katıldı.


 

BDP Hakkari İl Başkanı Murat Çallı; HDP her yerde saldırıya uğruyor. Bildiğiniz gibi HDP’nin kurulması da Öcalan’ın projesidir. Sayın Öcalan 2013 Newroz’unda Amed’de bir mektup gönderdi. Öcalan mektubunda Kürt ve Türkler için barış çağrısı yaptı. Bakınız cezaevlerinde yüzlerce Kürt siyasetçi bulunuyor. Bu siyasetçilerimiz arasında yaklaşık 202 kişi ölümle ile pençeleşmektedir. Bunlar tedavi olması gerekirken bugün hala cezaevlerindeler” dedi. 

SİZLER DİRENİŞİN TANIĞISINIZ 

 

BDP Şemdinli Belediyesi Eş Başkan adayı Seferi Yılmaz; "sizler Newroz ateşinin sıcaklığıyla selamlıyorum. Yurtsever halkımız bildiğiniz gibi bugün Newroz ateşinin alevlendiği gündür. Kürt halkının direnişinin yükseldiği bir gündür. 30 Mart’ta sistemin tüm hesaplarını bozacağız. Şemdinli kutsal bir yerdir. Şemdinli direnişin yeridir. Hakurk’tan Goman’a uzanan bir direniş yeridir. Sizler bu direnişin tanığı oldunuz. Dedi.


 

SİZLER BU KUTSAL TOPRAĞIN SAHİBİSİNİZ

 

BDP Şemdinli Belediye Eş Başkan adayı Nahide Yıldız ise, “Sizler kutsal bir toprağın sahibisiniz. Sayın Öcalan dünkü mektubunun sonunda şöyle demişti, ‘Biz savaşırken korkmadık, barışırken de korkmayacağız’ demişti. Şemdinli halkı direnişin öncülüğünü yapmış bir halktır dedi. 

 

KÜRTLER BİR OLDU

 

BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan,  Newroz özgürlüklerin olduğu gündür. Newroz Kürtlerin özgür olduğu gündür. Kürtler binlerce bedel verdi. Ama bugün şükürler olsun artık Kürtler bir oldu. Günden güne birlik ve beraberliğini artmış durumdadır. Bu yıl başka bir Newroz daha var. 30 Mart’ta Kürtlerin büyük Newroz coşkusu var. İnanıyoruz ki Kürtler 30 Mart’ta el ele verip, 30 Mart’ta Newroz coşkusunu beraber kutlayacaktır" dedi.

 

 

KÜRTLER BÜYÜK BEDELLER VERDİ

 

Canan , Kürdistan’ın bütün kentlerin de Newroz büyük bir coşku ile kutlanıyor. Kürtlerin buna hakkı var. Çünkü büyük bedeller verdi. Bakın daha önce newroz olmaz diyenler daha önce Newrozu yapamazsınız diyenler bakın onlar bile bugün Newroz ateşinin üzerinden takla atarak atlıyorlar. Bugün Kürtler bu gerçeği ortaya koydu bütün dünya bu gerçeği kabul etti.

 

 

Canan, Kürt halkının kaderinin belirlediği bir seçimdir. Bizim mücadelemiz Türk halkıyla değil. Kürt halkını inkar eden sisteme karşı mücadele ediyoruz. Herkese sesleniyoruz. Bize destek verememiş olanlara sesleniyoruz bu barış ve özgürlük mücadelesinde sizde destek verin. Destek verin ki bu çözüm biraz daha yol alsın” dedi.

 

10 BİN KİŞİYE 10 KARAKOL DÜŞÜYOR

 

Şemdinli’de Kürdistan’da on bin kişiye bir sağlık ocağı düşerken, on bin kişiye 10 tane karakol, 20 tane nizamiye düşmektedir. Böyle çözemezsiniz meseleyi. Hükümetin, devletin bu bölgede uyguladığı bu politikayı derhal değiştirmesi gerekir. Dedi.


 

 

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, “Kürt halkı Mezopotamya coğrafyasında kadim bir halktır. Anadil, 15 bin yıldır tüm zorba ve asimilasyonlara karşı, zalimlere karşı varlığını sürdürmüş ve 2014 Newroz’una ulaştırmıştır. Barışın, demokrasinin alt yapısı, ana dilin varlığıdır. İnanıyorum ki 30 yıl önce Kürt halkının dili yaşamın her alanında özgür olsaydı bu kirli savaş, 30 yıllık savaş olmazdı” dedi.

 

Yapılan konuşmaların Ehmet Zêbari ve yerel sanatçılar sahne aldı.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sibel Çapraz yine tahliye edilmedi
Yüksekova’da Kasım 2015’te katıldığı gürültü eyleminde vurulan ve tedavisi tamamlanmadan tutuklanan...

Haberi Oku