31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yöresel kıyafetlere ilgi!
 Yüksekova'da Newroz Bayramı nedeniyle hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Yöresel kıyafetler için kumaş siparişlerinin yoğun olduğu Yüksekova'da, kıyafetler ve kumaşlar ise genellikle Federal Kürdistan Bölgesi'nden getiriliyor. Mağazaları renkli yöresel kıyafetler süslerken, özellikle kofi, axabani, saç bandı ve epa adı verilen ayakkabılar yurtdışından temin ediliyor. Yurttaşlar, kıyafetleri diktirmek için ise terzilere akın ediyor. Ranu Berguz, Şal û Şepik, Kiras Fistan gibi giysiler diktiren yurttaşların taleplerini karşılamak için terziler sabahlamak zorunda kalıyor.

Kıyafetlerin fiyatları

Şal û Şepik ve Ranu Berguz'un terzi satış fiyatı 150 ile 200 TL arasında iken, Kiras fistan kumaşıyla beraber 150 ile 500 TL arasında bir maliyete mal oluyor. Bu durumda en karlı çıkan ise çocuklar. Onların kıyafetlerinin fiyatı 50 ile 100 TL arasında. Terzi Enver Terzioğlu, "Bu yılki Newroz Bayramı diğerlerinden farklı. Çünkü barışın görüşüldüğü bu süreçte, halk kutlamalara daha renkli hazırlanmakta. Bu da ölmeye yüz tutan terziciliği yeniden canlandırdı. Sökükleri tamir ederek geçimimizi yaparken, şimdi yöresel kıyafetler dikiyoruz" dedi.

'Kendi rengimizi yansıtacağız'

Kiras Fistan mağazası sahibi Hacı Yunus Atıcı ise şu bilgileri verdi: "Bu sene Şal û Şepik ve şutik ile alana girilecek. Umarım bu sene barış süreciyle daha özgür bir bayram kutlayacağız. Mağazamızda özellikle Federal Kürdistan'da çeşitli yerel kıyafetler getirdik. Kadın, erkek ve çocukların yoğun ilgisi var." Newroz'a hazırlanan kadınlardan Zübeyde Akçelik ise, "Biz kendi özümüze döneceğiz. Nasıl ki düğünlerde, seyranlarda yerel kıyafetlerimizi giyiyorsak Newroz Bayramı'nda da büyük küçük kendi rengimizi ve kendi giysilerimizi giyeceğiz" dedi. DİHAAnahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Vali Toprak belediye çalışmalarını inceledi
Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkâri Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen yol asfaltlama...

Haberi Oku