31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yüksekova Dilimli Barajında Su Seviyesi Yükseliyor

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Yüksekova'da 1995 yılında yapımına başlanan Dilimli Barajında çalışmaların tamamlanması ile beraber su tutulma işlemine başlandı. 93 metre yükseklikte, yaklaşık 2,5 kilometre alanı kaplayacak barajda gelecek yıl şehrin su sorunu bu şekilde çözülecek.

Yüksekova – Esendere yolu üzerinde bulunan ve 57 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Dilimli Barajı sona gelindi. 2.41 km uzunluğu, 93 metre yüksekliği, 374 metre genişli olan Baraj son aşamasına geldi. Su ile Yüksekova ilçesinin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması ayrıca 75.050 dekar tarım arazisinin sulanması hedefleneceği belirtildi.

Bu yılın sonu ya da bahar ile birlikte barajımızın suyu tam dolacak ve baharla birlikte arıtmamız da devreye girmiş olacak diyen Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, "Yüksekova'nın içme suyu, arıtma vasıtasıyla cazibeli şekilde ilçeye ulaşacak. Dilimli Barajı sayesinde insanımız artık içilebilir suya kavuşacak. Önümüzdeki yıl buradan içme suyuna başlamış olacağız, kullanmaya başlamış olacağız. Baraj anlamında herhangi bir eksikliğimiz kalmadı, suyun dolmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yüksekova'da kar yağışı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde öğlen saatlerinden itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı.

Haberi Oku