31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yüksekova'da 5 Aralık Kadın Hakları günü kutlandı
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

İpek yolu üzerinde bulunan Marina Düğün Salonunda düzenlenen etkinliğe Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ramazan Kendüzler,İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Volkan Gürler,İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş, Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Pınar,Aile Destekleme Merkezi Müdürü Zübeyde Özcan,kurum amirleri,Ankara'da bulunan Kadınları Toplumsal Destekleme Başkanı ve Bala belediye başkan aday adayı Müjgan Erdem,Ankara Barosu Avukatların'dan Şadan Tutumlu ve çok sayıda kadın katıldı.

 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha Sonra Dernek Başkanlarının yaptığı konuşmalarla program devam etti.


 

Program açılış konuşmasını ilk olarak Yüksekova Sosyal Etki ve Kültür Derneği Başkanı Esengül Özcan yaptı.
Özcan,”Geliştirdiğimiz ortak projemizin ilk faaliyetinde Sayın Müjgan Erdem ve Avukat Şadan Tutumlu'nun bilgi ve deneyimlerini ilçemiz kadınları ile buluşturarak, projemizin açılışını hem güçlü bir şekilde hem de programımızı Cumhuriyetimizin biz kadınlara kazandırdığı seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümünde gerçekleştirmiş olacağız” dedi.


 

İki Dernek açtıklarını belirten Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği Başkanı Hatice Temir ise, Biz burda işsizlik  dışında  toplumsal  sorunları  dile getirmek için  çözüm  yollari aradık  ve  bununn icin iki  dernek kurduk. Ailenin  temeli  annedir kadındır. Güzel  çocuk  güzel  gelecek  demek  güzel  gelecek  güzel  memleket  demek . Kapımız  herkese açık  bu dernekte size ihtiyacımız var. Sözümü  bitirirkende şu sözle bitirirkende " toplumun  mutluluğu   kadının  gülüşünde  saklıdır  lütfen  gülüşlerinizde taviz vermeyin.DediTemir'den sonra, 
Ankara'da bulunan Kadınları Toplumsal Destekleme Başkanı ve Bala belediye başkan aday adayı Müjgan Erdem; Yüksekova'nın Yükselen Kadınları diyerek, bizi yanlız bırakmayan tüm Yüksekovanın Yükselen kadınlarına teşekkür ederiz. İfadelerini kullandı.


Düzenlenen etkinlik için dernek yöneticilerine teşekkür konuşması yapan, Aile Destek Merkezi Müdürü Özcan, etkinliğin düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür etti.


Ardından söz alan Kaymakam Kendüzler, kadının hayatımızda ki yerine değinerek, “Toplumumuzun yapısı, çekirdeği aileden oluşuyor. Ailelerimiz ne kadar sağlam, ne kadar iyi, ne kadar güçlü olursa toplumda o kadar sağlam güçlü ve iyi bir toplum olur” ifadelerini kullandı.


 

Kaymakam Kendüzler,”Aile anne ve babadan oluşur. Daha ziyade anneden oluşur, hepimiz birer annenin evlatlarıyız. Buradaki herkes birer annenin evladıdır. Dünyada karşılıksız tek sevgi anne-çocuk sevgidir. Menfaatsiz ve karşılıksızdır. Geçtiğimiz haftalarda öğretmenler gününü kutladık. Ancak ilk öğretmenimiz annelerimiz, annelerimizin kucağında biz dünyayı tanıyoruz, dünyaya ilk annelerimizin bakış açısıyla bakıyoruz.Cumhuriyetimizin kurulmasıyla özellikle 1930 yılında kadınlarımıza belediye seçimlerine girme hakkı verildi. 1933'te kadınlara muhtar olma hakkı verildi. Bu gün yıldönümü kutladığımız 5 aralık 1934'te kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu duygu ve düşüncelerle bu günde tekrar dernek yöneticilerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.Kendüzlerin konuşmasından sonra plaket töreni yapıldı.


Daha sonra program, Atatürk ilk ve ortaokul öğretim öğrencilerinin folklor gösterisi ile devam etti. Seslendirilen Kürtçe-Türkçe şarkılar eşliğinde kadınların halayı ile program son buldu.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yüksekova'da Lapa Lapa Kar Yağışı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde nisan ayına rağmen lapa lapa kar yağdı.

Haberi Oku