51 kişinin öldüğü kaza: Tayvan'da ulaştırma bakanı istifa etti

Tayvan'da en az 50 kişinin öldüğü tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Lin Chia-lung "Tüm sorumluluğu üstleniyorum" diyerek istifa etti. Lin, soruşturma tamamlanana dek görev başında kalacak.

51 kişinin öldüğü kaza: Tayvan'da ulaştırma bakanı istifa etti

Tayvan'da cuma günü en az 50 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin yaralandığı tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Lin Chia-lung, kazanın sorumluluğunu üstlenerek istifa edeceğini açıkladı. Facebook sayfasından açıklama yapan Lin, 'tüm sorumluluğu üstlendiğini' belirtip ilk kurtarma çalışmalarının son bulmasının ardından görevini bırakacağını duyurdu. Lin, "Son birkaç gündeki bütün eleştirileri kabul etmeliydim ama yeterince iyi bir iş çıkarmadık" dedi. 

'İSTİFA ŞİMDİLİK REDDEDİLDİ' 

Tayvan yönetiminin başbakanı Su Tseng-chang'ın ofisinden yapılan açıklamadaysa, bakanın sözlü olarak sunduğu istifanın şu an için reddedildiği, çabaların arama kurtarma çabalarına odaklanması için ulaşturma bakanından soruşturma tamamlanana dek görevinin başında kalmasının istendiği belirtildi.

ŞANTİYE ŞEFİ GÖZALTINDA: ÖZÜR DİLERİM

Tayvan'da gözler bir yandan da, kazaya neden olmakla suçlanan ve gözaltına aşınan şantiye şefi Lee Yi-hsiang'a çevrildi. Zira ilk belirlemelere göre kaza, Lee'nin sorumluluğundaki demiryolu hattının yakınındaki bir tepeye park edilen vincin rayların üzerine kayarak yolcu trenini tünele girmek üzereyken raydan çıkarması nedeniyle yaşandı. Vincin frenlerinin çalışmadığı da iddia ediliyor.

Lee, gözaltına alındığı sırada evinin önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada halktan özür diledi. Şantiye şefi, "Bu yaşananlara çok üzgünüm ve en derin özürlerimi sunuyorum" derken, soruşturma ekibiyle işbirliği yapacağını vurguladı. Tayvan medyasına göreyse Lee, kaçabilme ve delilleri karartma ihtimali nedeniyle gözaltına alındı. Geçmişte bir başka suçtan hüküm giydiği de belirtilen Lee'nin en az iki ay gözaltında tutulabileceği belirtiliyor.

TREN TATİL NEDENİYLE DOLUYDU

Vincin düşmesi nedeniyle raydan çıkan sekiz vagonlu tren, Taipei'den Taitung'a gidiyordu. Cuma günü Hualien kenti yakınında yaşanan olay sırasında, aile mezarlarının ziyaret edildiği geleneksel bir uzun hafta sonu tatili nedeniyle trende yaklaşık 500 yolcunun bulunduğu ve bazılarının ayakta seyahat ettiği belirtiliyor. Kazada ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.  / Duvar

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER