Dünyadan:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kritik nükleer toplantı: İran ve Avrupa ortak zemin aradı
  ABD’nin İran’la 2015 yılında yapılan tarihi nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilip yeni ekonomik yaptırımlar dayatmasının ardından bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da kritik bir toplantı yapıldı. Nükleer anlaşmaya taraf olan ülkeler ve İran, olağanüstü bir toplantıda biraraya gelerek anlaşmanın kurtarılmasını yollarını ele aldı.

Toplantıya, anlaşmadan çekilen ABD dışındaki diğer imzacılar olarak Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin ile İran katıldı.

İRANLI TEMSİLCİ: ÇOK SAYIDA SÖZ VERİLDİ

İran’ın nükleer müzakerecilerinden olan Viyana toplantısında ülkesini temsil eden Abbas Arakçi, görüşmelerin yapıcı geçtiğini ve kendilerine çok sayıda söz verildiğini söylese de, Avrupalıların nükleer anlaşmayı kurtaramaması halinde Tahran’ın yükümlülüklerinden aşamalı olarak geri adım atmaya devam edeceğini vurguladı. Arakçi, “Atmosfer yapıcıydı. Tartışmalar iyiydi. Her şeyi çözdüğümüzü söyleyemem ama çok sayıda söz verildiğini söyleyebilirim” dedi. Ancak Arakçi, “Daha önceden belirttiğimiz gibi, Avrupalılar İran’ın anlaşma kapsamındaki çıkarlarını garanti altına almadıkça, yükümlülüklerimizi azaltmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve İran, ABD’nin Mayıs 2018’de anlaşmadan çekilmesini ve Tahran’a yeni ekonomik yaptırımlar dayatmasını eleştirmişti. İran ise böyle bir durumda anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini devam etttirmesinin bir anlamı kalmadığına dikkat çekerek Avrupa’dan ek garantiler istemişti. Ancak söz konusu süreçte Tahran’la Batı arasındaki gerilim tırmanmış ve İran, Avrupa’ya ‘Anlaşmayı kurtarın’ çağrısı eşliğinde uranyum zenginleştirme işlemine anlaşma ile getirilen üst sınırı aşamalı olarak aşacağını açıklamıştı. Tahran yönetimi bu karardan geri dönülebileceğini ama bunun için Avrupa’nın bazı adımlar atması gerektiğini vurgulamıştı. (Duvar)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Polonya, bağımsız yargı için ayağa kalktı
Polonya'da Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın yargıç atama kararını sorgulayan bir yargıç görevden alındı....

Haberi Oku