Dünyadan:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Merkel: Türkiye'deki yerel seçim süreci endişe yarattı
 Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’de yerel seçimlerden sonra yaşanan gelişmelerin kendisini endişelendirdiğini söyledi. Merkel, yerel seçim sürecinin ‘Türkiye’nin AB üyeliği olasılığını artırmadığını’ belirtip, “Aksine Türkiye’deki gelişmelerin yönü konusunda bir endişe nedeni oluşturuyor” dedi.


Süddeutsche Zeitung gazetesi ile bir söyleşi yapan Merkel’e, Avrupa Komisyonu Başkanı olması beklenen Avrupalı siyasetçi Manfred Weber’in Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırma niyeti soruldu. Merkel, Türkiye ile müzakerelerin ucu açık olarak sürdürüldüğünü söylese de, “Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını hiçbir zaman öngörmediğini her zaman söylediğini” de vurguladı.

‘YEREL SEÇİM, GİDİŞAT KONUSUNDA ENDİŞE NEDENİ’

Merkel şu ifadeleri kullandı:  “Yerel seçimlerden sonra yaşanan güncel gelişmeler, Türkiye’nin üyelik olasılığını artırmadı. Aksine Türkiye’deki gelişmelerin yönü konusunda bir endişe nedeni oluşturuyor. Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını öngörmediğini her zaman söyledim. Müzakereler ucu açık olarak sürdürülüyor.

Her zaman bizim için çok önemli olan bu ülkeye yönelik özel ilişkilerden bahsettim. Siyasi etikle ilgili düşünceler birçok noktada farklılıklar gösteriyor ancak buna rağmen ortak çıkarlar söz konusu – Suriye ve İslamcı terörle mücadele konularını düşünelim. Dış politika her zaman değerler ve çıkarların bir karışımıyla yapılır. Burada doğru dengeyi bulmak lazım.” (Deutsche Welle Türkçe)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

bursa eskort

İran: Zenginleştirilmiş uranyum stoğu limiti...
İran Dışişleri Bakanı, stoğun her 60 günde bir artırılacağını söyledi

Haberi Oku