Dünyadan:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Pentagon: Harekatı desteklemiyoruz, riskleri Türkiye'ye anlattık
 ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyonuna geçit vermesinin ardından, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) ilk resmi açıklama geldi. Yazılı açıklamada, ‘Pentagon’un olası bir harekata destek vermediği, tek taraflı adımların Türkiye için risk içerdiği ve harekat düzenlenmesi halinde binlerce IŞİD savaşçısından Türkiye’nin sorumlu olacağı’ belirtildi.

‘DESTEKLEMEYECEĞİZ, MÜDAHİL OLMAYACAĞIZ’

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı -tıpkı Başkan’ın da yaptığı gibi- şunu Türkiye’ye açıkça iletti ki, biz Kuzey Suriye’de bir Türk operasyonunu desteklemiyoruz. ABD Silahlı Kuvvetleri bu tür bir operasyonu desteklemeyecektir veya buna müdahil olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘IŞİD SAVAŞÇILARINDAN TÜRKİYE SORUMLU OLACAK’

“Savunma Bakanlığı’nın kendi içinde ve Türk ordusuyla yapılan görüşmelerde şunu sürekli olarak vurguladık; bu bölgede güvenliği sağlamanın en iyi yolu koordinasyon  ve işbirliği” denilen açıklama şöyle devam ediyor: “Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Milley, Türk mevkidaşlarına, tek taraflı adımın Türkiye için riskler yarattığını vurguladı. Başkan’ın da söylediği gibi, ABD liderliğindeki operasyonda yakalanan ve yenilgiye uğratılan binlerce IŞİD savaşçısından, Avrupa ülkelerinin ve diğerlerinin yanı sıra Türkiye sorumlu olacak. Potansiyel adımların Türkiye, bölge ve bölgenin ötesi için taşıdığı olası istikrarsızlaştırıcı sonuçları Türkiye nezdinde vurgulamak için NATO ve Koalisyon ortaklarımızla birlikte çalışacağız.”

PENTAGON SÖZCÜSÜ: TÜRKİYE’YE KEŞİF BİLGİLERİ VERİLMEYECEK

Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri’nden çıkarıldı, Türkiye’ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu” dedi.

“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor” yanıtını verdi.

‘HAVA SAHASINI BİZ KONTROL EDİYORUZ’

CNN International’ın ABD Dışişleri Bakanlığı muhabiri Jennifer Hansler’a konuşan bir yetkili, Suriye’nin kuzeydoğusunun hava sahasının Türkiye’ye kapatıldığını söyledi.

Yetkili, “Türkiye’nin havadaki katılımına son verdik. Şu an Suriye’nin kuzeydoğusunda hava sahasını biz kontrol ediyoruz. Yakın gelecekte bunu değiştirme niyetimiz yok” dedi. (DIŞ HABERLER)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Barzani'den Lavrov'a Fırat'ın doğusu için...
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye yeşil ışık yaktığı...

Haberi Oku