Dünyadan:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ruhani: Petrolü satacağız yaptırımı deleceğiz
  ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekildikten sonra açıkladığı yeni İran yaptırımlarının petrol sektörünü hedef alan bölümü bugün devreye girerken, Tahran’dan meydan okuma geldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘Petrol satmaya devam edeceklerini ve ABD’nin yeniden dayattığı yaptırımları deleceklerini’ söyledi.

İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi de ‘Trump yönetiminim yaptırımlarının nafile olacağını ve ABD’nin psikolojik bir savaş yürüttüğünü’ belirtip, “Yaptırımlara ve uluslararası anlaşmalardan çekilmeye bağımlılar” dedi. Kasımi, nükleer anlaşmanın diğer taraflarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını da belirterek, “Anlaşmanın diğer imzacıları ile düzenli temas halindeyiz. Avrupa Birliği ile ticarete devam etmek için bir mekanizma kurmak zaman alacak” ifadelerini kullandı.

Trump’ın anlaşmadan çekilmesine tepki gösteren ve İran’la petrol ticaretini sürdürmek istediğini gizlemeyen Avrupa Birliği de tepkili. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovixi, Amerikan yaptırımlarına karşı olduklarını yineledi. Yaptırımların devreye girmesinden saatler sonra konuşan Moscovici, “AB bunları onaylamıyor” dedi. (Dış Haberler)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Polonya, bağımsız yargı için ayağa kalktı
Polonya'da Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın yargıç atama kararını sorgulayan bir yargıç görevden alındı....

Haberi Oku