204 bin kişi daha bankaların 'kara listesi'ne yazıldı

Yılın ilk üç ayında 125 bin kişi kredi borcunu, 113 bin kişi de kredi kartı borcunu ödeyemediği için icraya verildi. CHP Milletvekili Bulut, "204 bin kişi daha kara listeye yazıldı" dedi.

204 bin kişi daha bankaların 'kara listesi'ne yazıldı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandeminin ağırlaştırdığı ekonomik krizin etkisiyle halkın ve esnafın kredi borçlarını ödeyemediğini söyledi. Bu yılın ocak-mart döneminde 204 bin kişinin daha kredi sicilinin bozulduğunu belirten Bulut, 125 bin 85 kişinin tüketici kredisi borcunu, 113 bin 101 kişinin de kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verildiğini belirtti.

CHP’li Bulut, “Farklı bankalara olan borçları ile hem tüketici kredisini hem de kredi kartı borcunu birlikte ödeyemediği için icraya verilenler tek kişi sayıldığında bu dönemde kredi sicili bozularak ismi bankaların kara listesine yazılan vatandaş sayılı 204 bin 220 kişi oldu” dedi.

3 MİLYON 453 BİN KİŞİ İCRALIK

Bulut, bankalar tarafından borcunu ödeyemediği için son beş yılda icraya verilen ve borcu hâlâ devam eden kişi sayısının da 3 milyon 453 bin 581 kişi olduğunu aktardı. Bankalara ve finans şirketlerine tüketici kredisi borcu bulunanların sayısının ise son bir yılda 2 milyon 359 bin kişi, bu yılın ilk üç aylık döneminde de 511 bin kişi artarak 34 milyon 515 kişiye çıktığını ifade etti.

YENİDEN YAPILANDIRILMA ÇAĞRISI

Salgının ekonomik tahribatının iyice gün yüzüne çıktığını kaydeden Bulut şu çağrıda bulundu: “Vatandaş da, pandemi döneminde ekonomik yardımsız kepenk kapatan esnaf da geçim derdinde. Zorunlu olarak banka kredilerine yöneliyor; kredilerle hayatlarını idame etmeye çalışıyorlar. Ancak kredi kartı borç ve faiz sarmalında sıkışıp kalan vatandaş, kredi borçlarını zamanı geldiğinde ödeyemiyor. Borçların ödenmemesinin temel nedeni iktidarın kötü yönetiminin yarattığı ekonomik kriz ortamı. Tüketici kredisi ve kredi kartı borcu olan vatandaşların kredileri ötelenmeli ya da yeniden yapılandırılmalı.” (DUVAR)

cahit yiğit

YORUM EKLE
YORUMLAR
RAMAZAN
RAMAZAN - 2 ay Önce

Yaptığınız bu hizmette öncellikle İREM HANİMA ve ABDURRAHMAN BEY VE NASİR BEYE VE emeği geçen herkese teşekkür şükranlarımızi dileriz...

SIRADAKİ HABER