Dünya Bankası: Türkiye yüzde 0 büyüyecek

Dünya Bankası, Türkiye Ekonomi İzleme (TEM) raporunda, Türkiye'nin bu yıl yüzde 0, önümüzdeki yıl ise yüzde 3 büyüyeceği analizine yer verildi.

Dünya Bankası: Türkiye yüzde 0 büyüyecek
 Dünya Bankası (DB), Türkiye’nin ekonomik toparlanmasının hızı ve sürdürülebilirliğinin, belirsizliğin azalması ve yatırımcı güveninin yeniden sağlanmasına bağlı olduğunu belirtti.

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini ise değiştirmedi. Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla değişiklik kaydetmeyerek sıfır büyüyeceği, 2020’de ise yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulundu.

Dünya Bankası tarafından bugün yayımlanan ve ekonomik toparlanmada izlenebilecek politikaların ele alındığı Türkiye Ekonomi İzleme raporunda yer alan tahminlere göre gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) 2021 yılında ise yüzde 4 olması bekleniyor.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Daha yoksul olan hanehalkı en fazla etkilenen kesim oldu çünkü düşük gelirli işçiler, iş gücü kaybının en fazla olduğu inşaat ve tarım sektörlerinde çalışıyor. En yoksul kesin için işsizliğin uzun vadeli etkisi daha fazla çünkü sınırlı savunma mekanizmasına sahipler” dedi.
(REUTERS)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 12:53

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER