Ekonomi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Moody's 13 bankanın kredi notunu düşürdü
 Moody’s, Türkiye’nin kredi notunun ardından bankaların kredi notunu da açıkladı. Moody’s 13 Türk bankasının kredi notunu düşürdü. Görünüm ise negatif.

Döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notu düşürülen 12 banka şöyle: Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank,T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi.

ÜLKE NOTU KAYNAKLI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, 11 Eylül’de Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmüştü. Türkiye’nin notu, tarihinin en düşük seviyesine gerilerken, ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin de 5 kademe altına indirilmişti.

Moody’s Investors Service dün akşam da, 12 bankanın döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın da uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak düşürdü. Ayrıca üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirdi.

Moody’s, 13 bankanın notunun düşürülmesinin, ülke notu indiriminden kaynaklandığını belirtti.

Moody’s’in yayınladığı notta, Türk bankalarının tamamının kredi notunun, negatif görünüme sahip ülke notuna uyumlu olarak negatif kaldığı belirtildi. Bloomberght’de yer alan habere göre Moody’s, negatif görünümün ödemeler dengesi krizine bağlı, sermaye kontrollerine ve döviz çıkışı kısıtlamalarına neden olabilecek aşağı yönlü riskleri yansıttığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daraldı
Sektörlere göre en büyük daralma yüzde 25 ile hizmet sektöründe yaşanırken, sanayi de yüzde 16,5 küçüldü....

Haberi Oku