Akşener: Trump'ın açıklamaları küstahlıktır

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, ABD Başkanı Trump’ın dün yaptığı açıklamaya tepki göstererek, "Bu hadsizliğe en net ve uygun cevap, Fırat’ın doğusuna girip terör koridorunu yarmaktır" dedi.

Akşener: Trump'ın açıklamaları küstahlıktır
  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, “Dün ülkemizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın geride bırakılmasını gerekli kıldı. ABD Başkanı Trump’ın dün yaptığı açıklama, devlet aklıyla bağdaşmayan bir küstahlıktır” dedi.

“İç politikada siyasi rekabete devam edeceğiz, bir birimizi eleştireceğiz, ama dış tehditlere karşı bir tek partimiz vardır. O da al bayrak partisidir. Hiç kimse merak etmesin. Türkiye’nin devlet geleneği, dünya ülkeleriyle ilişkilerini başarıyla yönetecek güçtedir. Türkiye’nin dostları, Trump yönetimine tehditlerinin sonuçlarını anlatacaktır” vurgusunda bulunan Akşener, “Buradan büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün sözleriyle Trump’a sesleniyorum: Yarın yeni bir dünya kurulur, Türkiye de o dünyada yerini alır” şeklinde konuştu.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

TELAŞ ETMEYİN: Hiç kimse telaş etmesin. Türkiye bu coğrafyaya yeni taşınmadı, devlet olmayı da Harvard’da öğrenmedi. Türkiye ve Türkiye’nin dostları, Trump’a, bu tehditlerin sonuçsuz kalacağını anlatacak yeterliliktedir. Buradan büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün ders niteliğindeki sözüyle Trump’a yanıt vermek istiyorum; ‘Yarın yeni bir dünya kurulur ve Türkiye oradaki yerini alır.’ Bu hep böyle olmuştur, böyle de olacaktır.

EN UYGUN CEVAP TERÖR KORİDORUNU YARMAKTIR: Buradan Sayın Erdoğan’a da seslenmek istiyorum. Bu hadsizliğe en net ve uygun cevap, Fırat’ın doğusuna girip terör koridorunu yarmaktır. Milletimin de bizim de beklentimiz budur. YPG/PYD/PKK’yı oradan atarak, orayı yararak, Trump’ın bu hadsiz sözlerini yüzüne vurmak zorundasınız… Güçlü bir Türkiye’nin temeli hukukun üstünlüğüdür. Bu, her medeniyetin, devletinve toplumun ayakta kalmasının temel şartıdır. Hukukun üstün olmadığı yerde teröristbaşı ekrana çıkar, selam yollar, şehit annesinin bağrı yanar.

GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR: Liyakat Türk medeniyetinin temelidir… Türkiye’de özellikle son dönemde bilimden ve liyakattan yana olanlar, Türkiye’de yaşama arzusundan kopuyor. Türkiye artık kendi bilim insanını ve aydınını yetiştirme zeminini kaybetmek üzere. Bunu kabul edemeyiz. Buradan gençlerimize seleniyorum, hepinize ihtiyacımız var. Türkiye varlık içinde yokluk çekiyor, çünkü üretemiyor. Bunun için istihdam yaratamıyor ve zenginleşemiyor. Her 4 geçten 1’i işsiz. İYİ Parti iktidarında üreten Türkiye’yi inşa edeceğiz. Türk milleti, yine iyi bir çıkış yakalayacaktır… Biz insanımıza güveniyoruz, sorun bugün Türkiye’yi yöneten kadrolardadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 23:57

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER