Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Dede, Açlık grevlerini Adalet Bakanı Gül’e sordu
 HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemi ile TBMM'ye soru önergesi veren Dede, Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 7 Kasım 2018 tarihinden beri açlık grevinde olduğunu anımsattı. 

1 Mart 2019 tarihi itibariyle çok sayıda hükümlünün Adalet Bakanlığına bağlı 92 cezaevinde süresizdönüşümsüz açlık grevinde olduğuna dikkat çeken Dede, “Açlık grevinde olan insanların talebinin mevcut kanunların uygulanması ve bu tam kanunsuzluk haline son verilmesidir” dedi. 

Cezaevinde bulunan tutukluların sağlık durumlarının kritik eşiği aştığını hatırlatan Dede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e şu soruları yöneltti

* Bakanlığınızın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması yönünde bir çalışması var mıdır? 
* 5275 Sayılı Kanuna aykırı davrananlar hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
* Yasaları açıkça ihlal eden Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu kimden talimat almaktadır?
* İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan Abdullah Öcalan dışındaki diğer tutsaklar, aileleri ve avukatlarıyla en son ne zaman görüşmüşlerdir? 
* Açlık grevi eylemlerinde bulunan tutsaklar, devam eden uyarlama ve AİHM davalarına nasıl hukuki destek almaktadırlar? 
* Devam eden açlık grevlerinde can kaybı yaşanmaması için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır ve kamuoyuna açıklaması olacak mıdır? Can kayıplarının yaşanması halinde sorumluluğunuzu yerine getirememekten dolayı istifa edecek misiniz? 
* Bağımsız sağlık kuruluşlarının ve insan hakları kuruluşlarının cezaevlerinde incelemede bulunma talepleri olmuş mudur?
* Açlık grevindeki tutsaklara B1 vitamini ve su verilmekte midir? 
* Kritik aşamada olan tutsakların refakatçi taleplerinin reddedilmesinin gerekçeleri nelerdir?
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

bursa eskort

Tuncel ve Kışanak'ın 29 yıllık hapis cezaları...
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile...

Haberi Oku