EMEP: Engellere rağmen seçime hazırız

EMEP'ten yapılan açıklamada siyasi partiler yasası gerekçe gösterilerek getirilen engellemelere rağmen seçime girme hakkının kazanıldığı belirtildi.

EMEP: Engellere rağmen seçime hazırız

Emek Partisi (EMEP) seçime girme hakkına ulaşan sayıda il ve bağlı ilçelerde örgütlenme çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan tarafından yapılan, "Emek Partisi, önüne konan engelleri aşarak seçime girme yeterliliğini sağlamıştır" başlıklı açıklamada, "Emek Partisi (EMEP) antidemokratik seçim yasalarına, seçime girebilme kısıtlamalarına rağmen tüm zorlama uygulamaları ve bürokratik engelleri aşarak seçime girme yeterliliğine ulaşmıştır. Gelinen yerde 43 il ve bağlı ilçelerde örgütümüz kongresini yaparak resmi örgütlenmesini tamamlamıştır. İşçi sınıfının partisi EMEP genel ve yerel seçimlere hazırdır, ilk seçime girebilecek durumdadır" denildi.

'12 EYLÜL'DE YARGILANAN ÜYELERİMİZDEN YENİ BELGE İSTENDİ'

Gürkan atamaları gerçekleşen ve kongre süreci devam edenlerle birlikte Temmuz ayı itibariyle örgütlenmesini tamamlayan il örgütü sayısının 47’ye ulaşacağını belirterek şunları söyledi: "Belirtmek gerekir ki; bildiri dağıtımı, afiş asma çalışması gibi propaganda faaliyetleri 'Kabahatler Kanunu' gibi engeller ve para cezalarıyla sindirilmeye çalışılan örgütlerimiz, benzer uygulamalarla resmi örgütlenme ve kongreler sürecinde karşı karşıya gelmiştir. Kongreler gerçekleşirken 'adrese dayalı üyelik koşulu'nu dayatan siyasi partiler yasası bu haliyle antidemokratiktir, değişmelidir. Bununla birlikte, resmi olarak yönetim organlarında görev alan bazı üyelerimiz 'adres teyidi' bahanesiyle evlerinde rahatsız edilmiş, kimi illerde bizzat kolluk güçlerince aranarak tehditkâr caydırmalarla karşılaşabilmiştir. 1970’li yıllar ve 12 Eylül 1980 askeri darbe sürecinde yargılanan üyelerimizden (üzerinden defalarca af ve zaman aşımı geçen cezalarda bile) 'memnu hakların iadesi' kararları istenerek, bir kez daha bürokratik engellere başvurulmuştur. Üstelik daha önceki kongrelerde, GYK üyeliği dahil defalarca yönetim kurullarına seçilen parti üyelerimizin verdiği evraklar yok sayılarak bir kez daha 'memnu hakların iadesi' belgesi istenmiş, kimi arkadaşlarımızın üyelikleri keyfi biçimde düşürülmüştür."

Gürkan, kongresini tamamlayan il ve ilçe örgütlerinde, yönetim organlarında görev alan üyelerin belgelerinin tamamlanarak ilgili kentin kaymakamlıkları ve valiliklerine teslim edildiğini belirtti.

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER