Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Gıdada sahtekarlığa hapis cezası Meclis'te
 Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıda ürünlerini üreten firmaların listesini ifşa etti. Gıda ürünlerinde hile yaparak insan sağlığını tehdit edenlere ilişkin adım atan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, gıda ürünlerinde sahtekarlık yapanlara bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun teklifi verdi.


‘CAYDIRICILIĞIN ARTMASI İÇİN HAPİS CEZASI GETİRİLMELİ’

Yaptığı yazılı açıklamada, “Geçen yıl 173 firmaya ait 282 parti ürün ifşa edilmişken bu yılki sayının yaklaşık 4 kat artması dikkat çekicidir” diyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, şunları belirtti:

“2012-2018 arasında bakanlığın ifşa ettiği toplamda 769 firmaya ait bin 605 parti ürün varken sadece bu yıl 618 firmaya ait bin 211 üründe hile tespit edilmiş olması da grafiğin büyük bir sapmayla yükseldiğini göstermektedir. Hileci sayısının ve hile yapılan ürün sayısının her geçen gün artması ise insan sağlığını hiçe sayan bu firmalar için kesilen para cezasının herhangi bir caydırıcılık taşımadığını ortaya koymaktadır. Bu noktada konuyla ilgili mevcut yasal düzenlemede değişiklik yapılması ve caydırıcılığın artmasına yönelik olarak hapis cezası getirilmesi gerekmektedir.”

TCK’DA DEĞİŞİKLİK GETİRİYOR

CHP’li Özer’in teklifi Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik getiriyor. TCK’nın 186’ncı maddesinin 1’nci fıkrası sadece bozulmuş ve değiştirilmiş gıda ürünlerini kapsıyor. Yeni düzenlemede taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin de kapsama alınması öngörülüyor. CHP’li Özer, TCK’daki ilgili düzenlemenin şu şekilde değiştirilmesini teklif etti:

“Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş, değiştirilmiş, taklit ve tağşiş yapılmış her tür yenilecek veya içilecek şeyleri veya ilaçları satan, üreten, tedarik eden, bulunduran kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve bin beş yüz güne kadar adlî para cezası verilir.” (DUVAR)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yüksekova..! Covit-19’a Karşı Taksici'den...
Yüksekova ilçesinde taksicilik yapan Cafer Atalay, şoför bölmesini korona virüs riskine karşı şeffaf...

Haberi Oku