Van için aşı uyarısı: Kısıtlamalara gidebiliriz

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez aşılanma sırasında Türkiye'de 71'inci sırada yer alan şehirde vaka sayılarının azalmadığını ve bu durum devam ederse kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi.

Van için aşı uyarısı: Kısıtlamalara gidebiliriz

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, korona virüsü salgınıyla mücadelede aşının önemli yer tuttuğunu belirterek, halka aşı çağrısı yaptı.

Kentteki vaka sayıları ve aşılama oranlarıyla ilgili bilgileri de paylaşan Bilmez düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: "Maalesef ilimizde aşılama arzuladığımız bir seviyede değil. 30 büyükşehirde ortalama aşılama oranı yüzde 52 iken kentimizde bu oran yüzde 35 civarında. Ülke genelinde vaka sayılarında azalma yaşanırken kentte vaka sayısında bir azalma hâlâ görülmedi. Günlük 100-120 civarında pozitif vaka tespit ediliyor. Hastanelerde Covid-19 için ayrılan bölümlerde yüzde 30 civarında bir doluluk var. Aşılamada 81 il arasında 71. sıradayız. Tüm devlet hastanelerimizde aşılama çalışmaları saat 08.00 ile 24.00 arası, sağlık ocakları ve aile hekimliklerimizde ise saat 08.00 ile 17.00 arasında yapılıyor. Kurumların haricinde ilçe sağlık müdürlüklerine bağlı 63 ekip ve 213 personel sahada aşılama hizmetlerini yürütmektedir."

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez.

'İLK 5'E GİRMEMİZ GEREKİYOR'

Herkesin aşı konusunda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Bilmez, Covid-19'la mücadelede Türkiye'de en iyi illerinden biri olmayı başardıkları gibi gelecek 1-2 ay içinde aşılamada da en iyi illerden biri olmayı hedeflediklerini kaydetti. Ticari hayatın bir an önce normalleşmesi, yeni dönemde okulların hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan açılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş herkesin aşısını yaptırması gerektiğini dile getiren Bilmez, şunları söyledi:

'YENİ KISITLAMALAR GELEBİLİR'

"Aşı sıralamasında Türkiye'de ilk 5'e girmemiz gerekiyor. Aşılamada başarı sağlayamazsak bazı kısıtlamalara gidebiliriz. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma şartının aranması, uçak bileti, şehirlerarası toplu taşımada aşı olma şartı aranabilir. Vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için şimdiden aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Kentimizin birçok noktasında aşı çadırları kurulmuş. İhtiyaç halinde her yere ekiplerimizi gönderiyoruz."

'8 HİNDİSTAN VARYANTI VAKASI TESPİT EDİLDİ'

İl genelinde aşı stokuyla ilgili bir problemin bulunmadığını vurgulayan Bilmez, "Aşı problemi olmayan nadir ülkelerden birisiyiz. Sağlık Bakanlığımızın bu konudaki çalışmaları iyi sonuç verdi. Van'da günde 25 bin kişi aşı olmak isterse bunları aşılayacak hem ekibimiz var hem de aşımız var. Hindistan varyantı da ilimizde tespit edildi. 8 vakamız var. Aşı konusunda gayret göstermemiz lazım. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermemesinden dolayı aşılamada geri kalıyoruz. Aşılamada günlük 12 bin kişiyi bir türlü geçemedik. Hafta sonları dört bin civarında aşı yapabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Ticari hayatımızın bir an önce normalleşmesi, yeni dönemde okullarımızın hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan açılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş herkesin aşısını yaptırması gerektiğini dile getiren Bilmez, şunları kaydetti:

'EN DÜŞÜK ORAN ERCİŞ'TE'

"Hayatı biran önce normalleşmesini istiyorsak aşı olalım. Kamu kurumlarına girişlerde, uçak bileti, şehirler arası seyahatlerde aşı olma şartı aranabilir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için şimdiden aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Kentimizin birçok noktasında aşı çadırları kurulmuş. İhtiyaç halinde her yere ekiplerimizi gönderiyoruz. Aşı oranı en düşük olan Erciş ilçemizde aşı oranı yüzde 29, Gürpınar'da yüzde 31, Çaldıran'da yüzde 32, Başkale ve Tuşba'da yüzde 33, İpekyolu'nda 36, Saray'da 37, Muradiye'de 38, Edremit ve Özalp'ta yüzde 38, Gevaş yüzde 41, Çatak'ta yüzde 43, Bahçesaray yüzde 48'dir. İl genelinde ise bu oran yüzde 35'tir." (Duvar)

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER