Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Vedat Ekinci’nin öldürülmesi Meclis gündeminde
YÜKSEKOVA GÜNCEL - HABER MERKEZİ

Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde yaşayan ve kaçak yollardan sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine Irak Kürdistan Bölgesi’nden dönüş yolunda ateş açıldı.

Açılan ateşin hedefi olan 14 yaşındaki Vedat Ekinci, olay yerinde hayatını kaybetti.

Ekinci’nin öldürüldüğü olay, HDP Hakkâri milletvekili Dr. Sait Dede  tarafından Meclis gündemine taşındı.

HDP Hakkâri milletvekili Dr. Sait Dede; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yanıltması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Kabahatler kanunundan haklarında işlem yapılacak olan dört çocuğa ateş açılmış ve açılan ateş sonucu Vedat Ekinci yaşamını yitirmiştir." dedi.

Dede, Bakan Akar'a şu soruları yöneltti:

1) Vedat Ekinci’nin vurulduğu yer Türkiye cumhuriyeti sınırları içinde midir? Vedat Ekinci’yi vuran askeri personel sınır içinde mi sınır dışında mı görevlidir?

2) Vedat Ekinci’yi öldürenler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu cinayeti işleyen kişi görevinin başında mıdır?

3) Yakalanmış olsa idi hakkında pasaport kanununa muhalefetten idari para cezası işlemi yapılacak olan bir çocuğun öldürülmesi olayında hukuken korunan menfaat nedir? Bu orantısızlığın sebebi nedir?

4) Tanık beyanları yaralıya müdahale edilmeyip bekletildiği yönündedir. Sağlık müdahalesinin yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

5) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde görevli kaç askeri personel bulunmaktadır? Bu personeller Kürtçe bilmekte midirler? Bu askerler bir başka devletin sınırları içinde kurulan karakollarda mı konuşlanmışlar? Türkiye cumhuriyetine bağlı kaç karakol bir başka ülke sınırı içinde faaliyet yürütmektedir?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ABD'den Lübnan'da zehirli gaz uyarısı
Lübnan Limanı'ndaki büyük patlama sonrası ABD'den ülkede yaşayan vatandaşlarına 'zehirli gaz' uyarısı...

Haberi Oku