YÖK'e 45 sayfalık rapor: Melih Bulu'nun unvanları geri alınsın

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi Derneği, görevden alınan Melih Bulu'nun tezlerindeki intihalleri tespit edip YÖK'e gönderdi ve akademik unvanlarının geri alınmasını istedi.

YÖK'e 45 sayfalık rapor: Melih Bulu'nun unvanları geri alınsın

Aralarında Avrupa ve ABD'de yaşayan bilim insanlarının da bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi üyeleri rektörlük görevinden alınan Prof. Dr. Melih Bulu'nun doktora ve yüksek lisans tezlerindeki intihalleri tespit edip 45 sayfalık rapor hazırladı. 

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre intihal raporunu 26 Haziran'da YÖK'e gönderen mezunlar intihallerin onaylanması halinde Melih Bulu'nun akademik unvanlarının geri alınmasını istedi. Raporu, Cumhurbaşkanlığı'na da gönderen Avukat Hüseyin Cimşit, 30 günlük sürede yanıt verilmezse Bulu hakkında intihalden suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Raporda Bulu’nun doktorasında 32 kaynaktan yapılan 70 ayrı alıntıda intihal bulgusu olduğu, 59 alıntıda fikir sahibi kişiye ve esere atıfta bulunulurken tırnak işareti kullanılmadığı, bu şekilde 59 adet yanıltıcı referansın olduğu saptamalarına yer verildi. Ayrıca kelimesi kelimesine yapılan dört alıntı ise başkasına ait olduğu belirtilmeden ve kaynakçada anılmadan kullanıldığı belirtildi. Alıntıların tezin 40 sayfasına dağıldığı ve yüzde 30’unu oluşturduğu sonucuna varıldı. 

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER