Politika:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
CHP'den yasal başvuru: İmamoğlu'nun mazbatasını verin!

 İstanbul’daki yerel seçimlerin resmi sonuçları AK Parti’nin tartışmalı itirazları nedeniyle hâlâ resmen açıklanmamışken, CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için resmen başvuruda bulundu. İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na verilen dilekçede, ilgili kanun maddeleri ve geçmiş uygulamalar bir bir sıralandı; hukuki çerçeve dahilinde İmamoğlu2nun mazbatasının verilmesi talep edildi.

‘YASALARIMIZA GÖRE KESİN SONUÇLARIN İLANI BEKLENMEZ’

İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun CHP adına verdiği dilekçede, İmamoğlu’nun mazbatasının 2972 sayılı kanun çerçevesinde verilmesinin gerektiği vurgulandı. Bu kanunun ‘İl seçim kurulunda birleştirilen oy tutanaklarına göre en çok oyu alan adayın seçim kazandığına hükmettiği’ hatırlatılarak, dilekçede “Yasalarımıza göre mazbatanın verilmesi için kesin sonuçların ilanı beklenmez” denildi.

‘İL SEÇİM KURULU KANUNU UZUN YILLAR BÖYLE UYGULADI’

“Seçim yasaları devlette ve belediyelerde ‘devamlılığı’ ve ‘boşluk’ oluşmamasını hedefler” vurgusunun yapıldığı dilekçede, “Zaten uzun yıllardır ülkemizde tüm İl Seçim Kurulları kanunu bu şekilde uygulamıştır” denildi. CHP, “Yerleşmiş içtihatların ve teamüllerin herkese eşit şekilde uygulanması” çağrısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ali Babacan: Mehmet Ağar'ın sözleri etkimizi...
Ali Babacan'dan gündeme ilişkin açıklamalar: Mehmet Ağar'ın sözleri etkimizi gösteriyor... Kanal İstanbul...

Haberi Oku