DSÖ'den Delta varyantı uyarısı: Salgın yavaşlamıyor

DSÖ'nün baş bilim uzmanı Swaminathan, dünya genelinde hızla yayılan Delta varyantının salgınının yavaşlamadığının en açık kanıtı olduğunu söyledi.

DSÖ'den Delta varyantı uyarısı: Salgın yavaşlamıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) baş bilim uzmanı Soumya Swaminathan, korona virüsü salgınının yavaşlamadığını söyledi. Swaminathan, dünya genelinde hızla yayılan Delta varyantının ve artan vakaların bunun en açık kanıtı olduğunu belirtti.

Swaminathan, bazı ülkelerde aşılamanın ağır vaka ve hastaneye yatışları önlediğini ancak dünyanın büyük bir kısmının oksijen kıtlığı, hastane yatağı eksikliği ve yüksek ölüm oranlarıyla karşı karşıya olduğunu aktardı. Bloomberg'e konuşan uzman, "Son 24 saat içinde 500 bine yakın yeni vaka ve yaklaşık 9 bin 300 ölüm bildirildi. Bu salgının yavaşlamadığını gösteriyor" dedi.

DSÖ'nün altı bölgesinden beşinde vakalar arttı. Afrika bölgesinde ise iki hafta içinde ölümler yüzde 30 ila yüzde 40 oranında yükseldi. Swaminathan, delta varyantının yanı sıra aşı programlarının yavaş ilerlemesinin ve sağlık tedbirlerinin gevşetilmesinin bu artışın nedeni olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

cahit yiğit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER