İrfan Sarı Tahliye Edildi

Yüksekova’da 15 Ekim 2019 tarihinde yapılan ev baskını ile gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı, “örgüt üyeliği”nden beraat ederken, “örgüt propagandası” suçlaması ile 1 yıl 3 ay ceza verilerek tahliye edildi.

İrfan Sarı Tahliye Edildi
Hakkari'de 15 Ekim 2019 tarihinde yapılan ev baskını ile gözaltına alınan ve 17 Ekim günü Hakkari Adliyesi'nde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan ve 5 Kasım 2019 tarihinde Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na sevk edilen Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı'nın 2'nci duruşması Hakkari 3'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya SEGBİS ile katılan Sarı'nın duruşmasına avukatları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, HDP il ve ilçe eş başkanları ile ailesi katıldı.


‘BU DOSYADAN SUÇ ÇIKARAMAZSINIZ'

Duruşma kimlik tespiti ile başladı. İlk duruşmada sadece ‘Örgüt üyeliği' ile suçlanan Sarı mahkemenin ilk duruşmasının ardından Sarı'nın yaptığı sosyal medya paylaşımlarından da yeniden bir davanın açılmasına karar vermesi üzerine Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS ile katılan Sarı, savunmasını yaptı. Yapılan suçlamaları kendisine hakaret saydığını belirten Sarı, “Ben yıllardır yazı yazıyorum ve yazdıklarımın suç olma olasılığı yok. Yapılan suçlamaları kabul etmiyorum. Yapılan suçlamaları da hakaret kabul ediyorum. Yaptığım paylaşımlar kendi özgür düşüncemle yaptım. Bu paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamında olduğu bilinmelidir. Daha önceki dosyamda ifadesi olan iki tanık mahkeme huzurunda böyle bir suçlamayı yapmadıklarını ve ifadelerinden vazgeçtiler. Böyle bir dosyadan nasıl bir örgüt üyesi çıkarılabilir? Yapılan hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum tahliyem ile birlikte beraatımı talep ediyorum” dedi.


Ardından savcılık makamı Sarı'nın tutukluluğunun devamını talep etti.


‘DOSYA SİYASİ BİR DAVADIR'


Sarı'nın avukatlarının yaptıkları savunmasında dosyanın popüler ve siyasi bir dosya olduğunu ve müvekkillerin belediye eşbaşkanı olduğunu ve hazırlanan dosyanın içinin boş olduğunu bu yüzden müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti. Avukatlar, “Müvekkilimiz Yüksekova'da tanınan bir simadır. Örgüt suçu ya da propagandası olabilecek bir suç işlemediğini ve mahkeme kararı ile gizli tanığın çekilmesine rağmen ve böyle bir kişinin olmamasına rağmen savcılık makamı daha önce ifadesi alınan gizli tanığın ifadesinin halen savcılık mütalaasında bulunması usule aykırıdır. Söz konusu dava popüler ve siyasi bir davadır yapılan suçlamalarını gerçeklikle alakası yoktur ve müvekkilimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.


TAHLİYE EDİLDİ


Mahkeme verilen aranın ardından Eşbaşkan Sarı'nın ‘örgüt üyeliği”den beraatine karar verirken, “örgüt propagandası” yapmaktan 1 yıl 3 ay ceza vererek, yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verdi.(MA)
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 20:00

Metin Tek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER