İtalyalı Alberto Zoni Yüksekova’ya Hayran Kaldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde yaşayan arkadaşını ziyarete gelen İtalyalı gezgin Alberto Zoni, kısa sürede doğal yaşama uyum sağlamayı başardı.

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde yaşayan arkadaşını ziyarete gelen İtalyalı  gezgin Alberto Zoni, kısa sürede doğal yaşama uyum sağlamayı başardı.

İtalya'nın Milano kentinde yaşayan Alberto Zoni isimli gezgin, Yüksekovalı arkadaşı Adnan Çelik’i ziyarete geldi.

Büyükçiftlik beldesinde misafir olarak ağırlanan İtalyan gezgin, kısa sürede doğal yaşama uyum sağladı. Belde sakinleri ile köy işlerine atılan İtalyan gezgin, berivanlar ile koyun sürüsünün içine girip koyun sağıyor, inşaat ustalarına yardım ediyor.

Belde sakinlerinin beğenisini kısa sürede kazanan Alberto, Yüksekova doğasını çok beğendini ve tekrar gelmek istediğini söylüyor.

Gezgin biri olduğunu ve dünyayi gezdiğini belirten Alberto Zoni, “Adnan Çelik ile İtalya'da tanışmıştık. Okuduğum üniversitede denk geldim. Bir süre sonra iyi bir arkadaş olduk. Kendisine her zaman memleketini görmek istediğimi söylüyordum. Ben de Yüksekova’ya geldim. Ve ben buraya geldiğimde büyük bir şoka girdim. Burada hiçbir şekilde yaşam olamaz diye düşündüm. Fakat buraları gördüğümde gerçekten yanıldığımı anladım. Gerçektan buranın insanı ve yaşamı çok güzel.  Ben hiçbir yerde bu kadar samimi insan görmedim. Ben yine gelmek istiyorum. Bu sefer ailemi de getirmek istiyorum. Ailem Koronavirüs salgınından  dolayı gelemedi. Ailemle yazın gelmek istiyoruz. Ot biçme ve pancar  döneminde gelmek istiyorum.  Ben şuan bu atmosfer karşında çok mutluyum. Ben buradaki köy yaşantısını gerçekten çok sevdim. Koyunların içine geldim, berivanlarla koyun sağdık ve hatta tek başıma sağmağı da öğrendim. İtalya’da yaşadığım şehir çok büyük. Oralarda böyle bir hava, böyle ortam bulmak mucize. Özellikle buradaki dağları çok sevdim çünkü bizim oralarda böyle büyük dağ yok. Bizim yaşadığımız yer dümdüz bir coğrafya. Burası insana huzur veriyor. Burda insanlar çok cana yakın. Adnan’ın ailesi artık bundan sonra benim ikinci ailemdir. Kardeşleri de artık benim kardeşlerimdir’’dedi.

Misafirlerinin doğal yaşama kısa sürede adapte olduğunu kaydeden Adnan Çelik ise, ’’Alberto buradaki Müslümanlarının yaşamlarını burada daha iyi gördü. Buranın tarihini de çok merak ediyordu. Geldiğimizde Van’da Urartuların kalesine götürdüm. Van kedi evini gezdirdim. Bizim Büyükçiftlik’te tarihi yerler var, oranları göstereceğim.  Özellikle dağları gezmek istiyor. Bol resim çekmek için. Ayrıca bana diyor ben ömrümde ilk kez yıldızları bu kadar yakın gördüm. Çok mutlu burada. Biz de gidene kadar misafirperliğimizi göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Metin Tek

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan Çelik
Adnan Çelik - 7 ay Önce

Çok güzel haber olmuş emeğinize sağlık..

Rojda
Rojda - 7 ay Önce

Çok mutlu oldum çok güzel bi haber gurur duydum Gever Yüksekova insanı misafirperver değerli asil her yönuyle giyimden (grasfistan salşepik) düğün orf cagdasligi memleketin kendi kutsallıgiyla bambaska herkesin gelip görmek isteyeceği bi deger sadece tanıtım tanıtıma ihtiyacı var Yüksekovanin

SIRADAKİ HABER