31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kaymakam Doğramacı Gazetecilerle Bir Araya Geldi
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı, ilçede görev yapan ulusal ve yerel gazetecilerle, makamında bir araya gelerek ‘Şehirleşme' konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kaymakam Doğramacı'nın açıklamaları şöyle;

Yüksekova'da yapılacak olan çalışmalar, planlanan projeler ve söz konusu sorunlarla ilgili açıklamada bulunan Doğramacı, “Yüksekova ile ilgili birkaç değerlendirme yapmanın vakti geldi.  Bizim Yüksekova'dan Yüksekova'nın bizden tabii beklentileri var. Birincisi sorumluluk sahibi olmak, herkesin bulunduğu yer itibari ile sorumluluklarını bilmesi gerekiyor. Kendimi böyle profesyonel Futbolcu ya da Teknik direktör gibi hissediyorum. Hangi takıma gitsek o takımı şampiyon etme arzusu ile gidiyoruz. Mesleğimiz açısından bakarsak gittiğimiz her şehirde, herkesin kendini daha mutlu olduğu bir şehir inşa etmek istiyoruz. Yüksekova'nın birçok alanda ciddi potansiyeli var. Ama bu potansiyel aktife dönüştürülmemiş. Yani aslında o potansiyelin de farkında olmayan bir Yüksekova'dan bahsediyoruz. Gelecek adına, gelin hep beraber Yüksekova'ya sahip çıkalım diyorum”


 'HER ALANDA ŞEHRİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR'

“Daha önce de belirttiğim gibi Yüksekova'da 100 bin kişi yaşıyor. Ama Nüfusumuz 70 bin. Yüksekova'da 30 Bin Elektrik abonesi var, ama 10 bin su abonesi var. Bunlar ilçemizin kalkınmasına birer engeldir. Yüksekova'da günde 40 bin ton su veriliyor, bunun normal şartlar altında getirisi günde 120 ile 150 bin lira olması gerekirken, ayda 120 bin lira kasaya giriyorsa; sıkıntıdır. Belediye toplu taşıma yapıyor, toplu taşımada sizin 45 günde kaybınız 120 lira, bu şartlar altında hizmet sunabilmek hayaldir. Bu yüzden her alanda şehrimize sahip çıkmamız gerekiyor. Şehre Şehirliler sahip çıkabilir. O şehre kendini ait hissedenler sahip çıkabilir. Eskiyi konuşmayı bırakalım Hz Mevlana'nın bir sözü var ‘Dün Dünde Kaldı Cancağızım, Bu Gün Yeni Şeyler Söylemek Lazım' diyor. Bu gün yeni şeyleri söyleme vakti aslında. Gelin hep beraber Yüksekova'ya sahip çıkalım diyoruz. Herkes Su Aboneliğini yapsın. En basit örneği ile kimse yere çöp atmasın mesela. Bakış açımızı kendi evimiz gibi görerek oluşturmamız gerekiyor. Az Önce bir hesaptan bahsettim 40 bin ton sudan bahsettim. Yüksekova'ya getirisi normal şartlarda aylık, 3 buçuk 4 Milyon olması gerekirken; ayda 120 bin lira para geliyorsa ve sizin sadece elektrik gideriniz 350-400 bin liraysa, hizmet üretemezsiniz ve bu çok ciddi bir sıkıntı”

'MERALARI İŞGAL ETMEYİN'

“Bir diğer sorun ise daha önce belirttiğim gibi meralarımızın işgali. Meraları işgal ederek, kentleşme ve şehirleşme ile bir yere varamazsınız ki bunun maliyeti şehre daha çok oluyor. Meraları işgal etmeyin artık. Şehir içinde hizmet götüremediğimiz yerler var buda imkânsızlıklarımızdan dolayı. O yüzden herkesin sorumlu hareket etmesi gerekiyor. Gönül ister ki her yer çok güzel olsun. Bunu herkesten daha çok ben istiyorum çünkü sorunsuz bir şehirde idarecilik yapmak kadar kolay bir şey olamaz. Şuan Yüksekova'da bizim bakış açımızı her açıdan değiştirmemiz gerekiyor”

'HER BİR KİŞİ ŞEHİR İÇİN BİRER KAYNAK'

“Daha önce Yüksekova'da oturup da, köyde görünenler nüfuslarını buraya alsın dedim. Neden bunu dedim, bunun her biri şehir için birer kaynak. Birde herkes gelsin su abonesini yapsın dedim. Bunlar yapıldıktan sonra size bambaşka bir Yüksekova vadediyorum dedim. Çünkü verdiğiniz para, bu şehre harcanacak paralar. Buraya Park olacak, otogar olacak, buraya kent ormanı olacak, spor salonları olacak yani birçok şey olacak”

'YAŞANILIR BİR YÜKSEKOVA HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCUDUR'

“Ben çocuklarla gençlerle sık sık bir araya geliyorum. Hayallerini soruyorum onlara, Hayalleriniz nedir diye. Çocuklar diyorlar ki; Şu sınavı kazanıp memleketten çıkmak istiyoruz. Sizin bu memlekette gençlerin yaşamayı arzu etmediği bu memlekette, siz geleceği nasıl inşa edeceksiniz. Kimse burada oturmak istemiyor ki. Her fırsatta kaçmayı düşünüyor insanlar buradan. Bu çok ciddi bir sıkıntı ve Yaşanılır bir Yüksekova hepimizin boynunun borcudur. Burda doğan çocuk, burada doğmuş olmaktan; mutlu, huzurlu ve gururlu olması gerekiyor”


'İL OLMAK İÇİN ÖNCE ŞEHİR OLMAMIZ GEREKİYOR'

“Bunu inşa edemezseniz geleceğin Yüksekova'sı diye bir yer olmaz. Birkaç yıl öncesine kadar İl olacak Yüksekova'dan bahsediyorduk. İl olmak için ilk önce Şehir olmamız gerekiyor. Gelin hep beraber bir şehir inşa edelim. Sadece Şehrin hakkını Şehre verecek bir Yüksekovalı kitlesi istiyoruz. Yüksekova'da Şehircilik projeleri diye bir şey başlattık. Bu bizim için çok önemli bir şey aslında. Biz Yüksekova'nın bundan sonraki kalkınma planını projeksiyonunu ortaya koymaya çalıştık. İçinde ne var, içerisinde Otogar var, içerisinde Şehir Orman'ı var, İçerisinde Millet Bahçesi var, İçerisinde Spor Tesislerinin olduğu bir alan var. Bunlarla ilgili projelerimizi yaptık. Kaynak taleplerimizde oldu. Bir kısmının kaynağını bulduk İnşallah, bahardan itibaren onlara da başlayacağız”

'GELİN HEP BERABER HAYAL OLMADIĞINI GÖRELİM'

“Biz herkesin Yüksekovalı olduklarından gurur duydukları bir şehir istiyoruz. Başka bir düşüncemiz hesabımız yok. Benim şahsi tek düşüncem gittiğim yerde şehir inşa etmek. İmkanlar açısından en avantajlı şehir Yüksekova'dır. Hem bir ovadır, hem etrafı dağlarla çevrilidir yani sosyal, kültürel ve turizm açısından imkanlara sahip olan bir şehirdir. Şehrimizin değerini bilelim. Geleceğin Yüksekova'sı için bunları söyleyince hayal olduğunu düşünüyorlar. Gelin hep beraber hayal olmadığını görelim. Birileri şehrimizin şuan ki ekonomik sıkıntısının bizden önceki, Belediye Başkan Vekilliği döneminde olduğunu iddia ediyor. Ama ben şunu iddia ediyorum, daha önceki belediyeci idarecilerine de bunu söyledim. İlçenin her yıl bir sokağını yapmış olsaydınız, bu gün memleket bu sıkıntıların içinde olmayacaktı. Birileri gelip buranın alt yapısını üst yapısını yapalım demişse kötü bir iş yapmamıştır. En azından şehrimizin artık alt yapısı var”


'EL BİRLİĞİYLE ŞEHRİMİZİ İNŞA EDELİM'

 “Allah rızası için bu altyapıya herkes gözü gibi baksın. Bu şehrin malıdır birileri gidip içine çöp atmakla uğraşmasın. Eğer bir gün bunları yakalarsak çok ciddi de cezalandıracağız. Haklarında suç duyurusunda da bulunacağız ve bunu herkes bilsin. Biz güzel işler yapmak için buradayız. Ben diyorum ki gelin Şehrin hakkını şehre verelim ve el birliğiyle şehrimizi inşa edelim” ifadelerini kullandı.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
HK 8 ay önce

Sayın kaymakamimizin gelir gelmez şehre dokunduğunu görüyoruz.İlçemizi il statüsüne getireceğine inanıyoruz.Bana göre önemli konulardan biri de eğitim,yüksekokulumuz 10 yıldır faaliyette ama hakkari'de,buraya gelmiyor yüksekokumuzu getirmeli, getireceğine inanıyoruz.Öğrencilerimiz sınavlar için yıllardır çeşitli illere gidip geliyor, bu da ailelere maddi külfet öğrencilere de eziyettir.Ösym bürosu açılmış çok önemli bir gelişmedir.Açıköğretim bürosunu da kaymakamimiz mutlaka Yüksekova'ya getirmelidir.Binlerce öğrenci başka illerde para harcamadan kendi memleketinde sınava girecek bu sınavlar aynı zamanda ilçe ekonomisine de katkı sağlayacak.Yüksekova'miza hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Misafir Avatar
Ovalı yüksekovalı 8 ay önce

Sn kaymakamımızın açıklamalarını baştan sona kadar okudum ve tabi takdire şayan açıklamalardı ama bi eksikle kendisi zaten gelir gelmez iyi niyetli olduğunu yaptığı çalışmalarla herkese gösterdi. Evet şimdi açıklamalarına gelince bi eksikle dedik şimdi kaymakam bey elektirik ve su aboneleriyle ilgili sıkıntısını dile getiriyor. Ama nedenini her nedense hiç değinmek istememiş, açlıktan ekmek çalan hırsızın elini kesmek gibi bir şeyin ardına döşmüş gibime geliyor. Yani şunu demek istiyorum, sn kaymakamım millet iş aş bulamıyorki rahatlıkla elektirik ve su abonelerini yapsınlar ve doğru düzgün ödemelerini yapsınlar kaynağını nerede bulabilsinler devletin açtığı fabrikalardanmı yoksa devletin yaptığı çeşitli yatırımlarından mı veya olanak sağladığı çeşitli istihdamlardan mı. Yani bizim memleketin hali hazırda sadece şu kaynakları var. Bir hayvancılık onu du çeşitli güvenlik nedenlerden dolayı yok denecek kadar minimize edilmiş yok edilmiş ikincisi kaçakçılık: kaçakçılık vs. Tamamıyla zaten yok edilmiş. Ve memleketin dört tarafı duvarlar ve tel örgülerle çevrelenmiş kapanmış durumda yani tabiri caizise adeta açık hava hapishanesindeyiz gibi,içeriside malumunuz bahsettiğimiz gibi.aslında eğer devlet yatırım yapsa imkanlar sağlasa bu insanlar gidipte canını dişine takıpta o zor ve tehlikeli işi kaçakçılığı zaten yapmaz biz ne kaçakçılıktan nede huzursuzlıktan yana taraf değiliz. amma ve lakin işten yanayız aştan yanayız huzurdan yatırımdan ve çok iyi bir gelecekten yanayız.ve slm

Misafir Avatar
Sami Kaya 8 ay önce

Yıllardan beridir Yüksekova’nın biriken sorunları var. Gerek siyasi gerek ekonomik sebeplerden dolayı bir türlü hak ettiği yere gelemeyen ilçemiz için sayın kaymakamımızın görüş ve öneri paradigması son derece önemlidir. Sn. kaymakamımızın yaklaşımları samimi çabaları ve girişimleri inanıyorum sonuç verecektir. Burada toplum bilinci ve sorumluluğu önemli bir etkendir.
Yüksekova’nın acil öncelikleri vardır. Her geçen gün göç veren ilçemizde, göçü önlemek için yapılması gereken öncelikli işler vardır. Önceliklerin ilki istihdam yaratacak iş alanı yaratmak. Gerek iklim şartları gerek sosyoekonomik durum buna en büyük engel olsa da aynı zamanda avantaja da çevrilebilir bir durum söz konusudur..
Tabi bu avantajların detaylarını burada anlatmak pek yarar getirmeyebilir, fakat gerek stk larla gerek mülki amirinin denetimindeki kurumlarla gerek yereldeki iş insanlarıyla yapılacak toplantılarda karşılıklı münazaralarla bu avantajlı konular konuşulabilir değerlendirilebilir.
Bu avantajlı konuları özet başlıklarla şöylece sıralayabiliriz. Beklentimiz İlçemiz bir an önce İl statüsüne geçsin ve ilin nimetlerinden faydalansın.
1- Yanıbaşımızda İran ve Irak gibi iki ülke mevcut, iran ili Urumiye’nin nüfusu 2 milyon! Bizim için büyük bir pazar. Irak hakeza ham ve büyük bir pazar ! Bu büyük potansiyeli değerlendirerek Yüksekova Gümrük kapısında her türlü ithalat ihracat yapmak mümkün. Havalimanımızın avantajını iyi kullanarak gerek iran gerek Irak’tan gelecek turist akışını ilçemize çekme imkanı mevcut.
2- Kış turizmi için son derece elverişli olan ilçemiz büyük potansiyele sahip. Dış yatırımcılar için büyük fırsatlat sunuyor. Bireysel girişimlerle değil yönetenler devlet eliyle iyi bit tanıtım ve reklam kampanyaları yapılarak fevkalade verimli sonuçlar elde edilebilir.
3- Üretim istihdamın olmazsa olmazıdır!
Yaz boyunca köylerimizde bağ bahçe tarla ekim dikimleri yapılır, yapılır da köylü ektiği mahsuluna istikrarlı pazar bulamıyor! Bu konuda da farklı alternatifler var örneğin her hafta ilçemizde kurulabilecak pazarda köylü vatandaşınız mahsulunu pazarda birinci elden mahsulunu satarak direk tüketici ile buluşabilir, bu şekilde vatandaş emeğinin karşılığını alarak daha çok eker biçer para kazanır, daha çok istihdam yaratılır. Bir diğer alternatif köy kooperatifleri kurularak köylümüz kooperatif vasıtasıyla gerek yerelde gerek mücavir illere ürününü satma imkanını bulabilir.
4- Hayvancılıkla ilgili
İlkel yöntemlerden vaz geçerek daha modern çiftlikler kurarak teknolojik yöntemlerle geliştirilmeli büyük bir potansiyel var.
5- Gerek mevcut yatırımlar gerek yapılacak yatırımlarda araç gereç, hizmet ve emek gücü olarak ilçe halkı ilçe esnafı neredeyse hiç yararlanmıyor. Tüm araç gereçler eleman dahil neredeyse tamamı dışardan geliyor. Bu konuda yetkililerin duyarlı olması önemli! Elbette serbest piyasa koşullar var, ama neredeyse istihdam alanlarının hiç olmadığı ilçemizde pozitif ayrımcılık yapılarak iş insanlarına öneride bulunulabilinir.
Özcesi; zor şartlar altında yaşayan ilçemiz insanı için başarmak zor görünse de imkansız değil. Evet dışarıya göçü önlemek için kısa sürede istihdam yaratarak göçün önüne geçilebilir. Sn Kaymakamımıza başarılar diler, ilçemizin İl statüsüne bir an önce geçmesini temenni ederim.

Misafir Avatar
TAHİR KORKMAZ 9 ay önce

ALLAH razı olsun sizden, yüksekova için bir şans olduğunuz a inanıyorum.

Misafir Avatar
Wushu 9 ay önce

Bu şehri en güzel şekilde bu milletler inşa edeceğinize inanıyoruz allah utandırmasın işallah hedeflerinizi yüzde yüz isabetle tutarsiniz insan istedi mi yapar

Misafir Avatar
Izzettin metin 9 ay önce

Sayın kaymakamin ilcemizin bir başka büyük sorunu yuksekova devlet hastanesi acil servis yetersizliği acil serviste insanlar mi tane olabilmek için 6 saat sıra beklemekteler 3 doktorun olduğu acil de her ne hikmetse 1 doktor sürekli görev yapmakta bir akşam üstü acil servise uğradınız insanların ızdırabını yerinde göreceksiniz ilginize teskkurler

Misafir Avatar
Izzettin metin 9 ay önce

Öncelikle yapmış olduğunuz ve yuksekova için düşündüğünüz hizmetlerden dolayı teskkurler öncelikle bir şehrin görünümünü şehirler arası otogar in olması gerekmekte ve şehir içi raksnet hizmetini göstermek o gerekir buda belediyeye ek gelir ve halka hizmet demek başarılar dilerim

Yüksekova'da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Haberi Oku