Yüksekova Kaymakamlığından ''İzin Genelgesiyle'' İlgili Duyuru

Yüksekova Kaymakamlığından ''İzin Genelgesiyle'' İlgili Duyuru

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova Kaymakamlığından ''İzin Genelgesiyle'' İlgili Duyuru Yayınladı.

DUYURU ŞÖYLE:

İçişleri Bakanlığı’nın 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgesi gereği;

1-Üretim, imalat, tedarik ve lojistik sektörleri başta olmak üzere, İçişleri  Bakanlığımızca yayımlanan önceki Genelgeler  ile 27.04.2021 tarih ve 7576 sayılı Genelgede muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan görevliler için bu işyerlerinin yetkililerince tüm belgelerin geçerliliği 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona erecektir.

2- 29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin, e devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunması gerekmektedir.

3-  E başvuru sisteminden görev belgesi talebinde bulunulması sonrasında başvurucunun sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve işyerinin faaliyet alanına göre tespit olunan NACE kodunun muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecektir.

İlgili Bakanlıklarla sağlanan entegrasyonlar sayesinde anlık ve otomatik olarak yapılacak bu

sorgulamalar sonucunda bildirim ile aranan şartlar arasında uyumluluğun tespiti halinde sistem üzerinden otomatik olarak görev belgesi düzenlenecektir.

4-Başvuruda bulunan çalışana dair kimlik bilgilerinin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlaması sırasında hangi amaçla işyerinde olması gerektiği, çalışma süresi/zaman dilimi, işyeri v e ikamet adresi, varsa kullanacağı servis ya da araç plaka bilgisinin de yer alacağı görev belgesinin çıktısı başvuruda bulunan kişi tarafından alınarak işyeri/firma yetkilisine imzalatılacaktır.

5-Başvuruda bulunacak çalışanın e başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek1’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecektir.

6- E başvuru sistemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan,

Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, Sorumlu olacaktır

7- Düzenlenen görev belgesi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan personelin yanında bulundurulacak ve yapılacak kontrollerde denetim ekiplerine ibraz edilecektir.

8- E başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur!

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 22:26

Metin Tek

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kimsem kim
Kimsem kim - 5 ay Önce

Yeter artık her hafta bi kural bıktık artık esnaf mıyız hirsizmiyiz terörmüyüz anlamadık gittik biktik zaten çalışmıyoruz devlete desteklemiyor bu ne ya zaten açlık bu gidişat açlıktan veya iflas tan ya öleceğiz yada intahar eseriz

Bahtiyar dogma
Bahtiyar dogma - 5 ay Önce

Hergun bir kıble gösteriyorlar

SIRADAKİ HABER