31 NUMARALI REKLAM ALANI
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinin Yamaç köyündeki vatandaşlar, kendi imkanlarıyla 5 kilometrelik su kanalını yapmaya başladı.

İlçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Esendere beldesinin Yamaç köyü sakinleri, içme suyu ve tarım arazileri için kendi imkânları doğrultusunda köye 5 kilometre uzaklıkta bulunan suyu köye getirmek için kiralık iş makineleriyle kanal açmaya başladı.

Köy sakinleri, tarım arazilerini susuz bırakmamak için inek ve koyunlarını da satarak çalışmalara destek verdi.

Kiralanan iş makinesiyle köydeki dağın eteklerinde açılması planlanan kanal için tüm zorluklara rağmen çalışmalar devam ediyor.

Su kanalını kendi imkanları ile açtıklarını ifade eden Yamaç Köyü Muhtarı Mahküm Karael, “Biz bu sulama kanalını kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Bunu köylülerin desteğiyle yapıyoruz. Su kanalını açmak için başvurduğumuz yerlerden cevap alamayınca köy sakinleri olarak para topladık ve iş makinesi kiraladık. Suyumuz olmadığı için şu an köyümüzde iki hane kalmış. Bizde köy sakinleri olarak tarım ve içme suyu için kendi imkanlarımızla köye 5 kilometre uzaklıkta bulunan suyu getiriyoruz. Biz burada yonca ve buğday ekemiyoruz. Biz burada ne kadar imkanlarımızı seferber etsek bile valimizin, kaymakamımızın ve il özel idarenin desteklerini bekliyoruz. Bize desteklerini eksik etmeyen Esendere Belde Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu'ya da teşekkür ediyoruz” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yüksekovalı 6 Girişimci Arkadaşın Başarısı
Yüksekova ilçesindeki 6 girişimci arkadaş, köylerindeki bin 900 rakımlı 15 bin dönümlük tapulu arazide.

Haberi Oku