31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yüksekova’da Depreme Hazırlık Toplantısı
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, ilçede ki mühendisler 'Yüksekova' da Depreme hazırlık' ile ilgili toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaymakam Doğramacı, İmarlar ve Mühendisler Odası ile beraber bir toplantı yaptık, toplantımızın ana gayesi yaklaşan ve hızla yaklaşmakta olduğuna inandığımız depreme, Yüksekova’yı hazırlamaktı dedi.

Doğramacı,”Bu hususta herkesin tek tek fikrini aldık, ne yapabiliriz Yüksekova için neler yapmamız gerekiyor ve nelerin üzerinde durmamız gerekiyor. Bu hususta arkadaşlarımız kendi fikirlerini ortaya koydular, biz kendi düşüncelerimizi paylaştık. Geldiğimiz nokta itibariyle bir şey gördük ki Yüksekova’da herkes depreme hazırlanmak istiyor. Yarın canlarımız yanmasın diye bugünden önemli kararlar almak zorundayız ve bu kararlar alındıktan sonra da, kararlılıkla uygulamak zorundayız. Bunu burada ki arkadaşlarla beraber yapacağız, eğer bilinçli bir kitlemiz olsun istiyorsak, bilinçlendirme çalışmasını mimarlardan başlayarak, ilkokulda okuyan çocuğumuza kadar herkese yönelik bilinçlendirme çalışması başlatacağız” dedi.


“300 KİŞİLİK GÖNÜLLÜ ORDUSU İNŞA ETMEYİ PLANLIYORUZ”

Kurtarma ekipleri kurma kararı aldık diyen Kaymakam Doğramacı,”Bu nokta da gençlerden oluşan ya da bilinçli insanlardan oluşan ve bizim ilk etapta belirleyeceğimiz 300 kişilik gönüllü ordusu inşa etmeyi planlıyoruz. Mimarlarımızda bu hususta tabi ki her biri bence gönüllüdür bu noktada, O günü Allah göstermesin ama o gün geldiğinde herkesin birbirine ihtiyacı olacağına inanıyoruz. O gün geldiğinde bizim yapılarımız itibarı ile yapı stoklarımızın kaliteli olmasına yönelik çalışmayı şimdiden başlatmalıyız. Belli bir tarihimiz yok, deprem ne zaman olur bilemeyiz, Bugün de olur, yarın da olur, bir yıl sonra da olur, on yıl sonra da olur ama biz o gün gelinceye kadar elimizden ne geliyorsa hep beraber yapmak zorundayız”şeklinde konuştu.

“YÜKSEKOVA 1. DERECE BİR DEPREM BÖLGESİNDE”

Binalarımızı yeniden ve yeni yapılan binalarımız dahi, gelecek felakete hazırlamak zorundayız ifadelerini kullanan Kaymakam Doğramacı şöyle devam etti.

“İki türlü karşılayabiliriz depremi, ya hep beraber bu yıkıntıların altında kalabiliriz, ya da deprem geldiğinde hiçbir sıkıntı yaşamadan en az zararla da atlatabiliriz, bunu belirleyecek olan biziz. Bilinçli bir çalışmayla geleceği yeniden inşa etmek zorundayız. Mimarlarımız, mühendislerimiz ve bu şehrin her bir vatandaşı bu bilinçle yaşamak zorunda çünkü Yüksekova 1. derece bir deprem bölgesinde ve bir gün muhakkak gelecek, gelecek olana da bizim evimizin hazırlıklı olması gerekiyor ve bu hazırlığı da el birliğiyle yapacağız. Bütün şehir hep beraber çalışacağız ve bu şehir için çalışacağız iyi bir Yüksekova’yı, güzel bir Yüksekova’yı ve geleceğe hazır bir Yüksekova’yı el birliğiyle inşa edeceğimize inanıyoruz” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlık Bakanı Koca: “Şu ana kadar korona...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hem Bakanlığımız hem Bilim Kurulunun önerileri, hem bu anlamdaki yetkin...

Haberi Oku