Yüksekova’da Korkutan Manzara: Yetkilileri Harekete Geçirdi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve koruma altında bulunan Nehil Sazlığı’nda onlarca kuşun telef olması korkuya neden oldu.

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesinde yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve koruma altında bulunan Nehil Sazlığı’nda onlarca kuşun telef olması korkuya neden oldu.

  Yüksekova ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Köprücük köyü yakınlarındaki sazlıkta, çok sayıda balıkçıl kuşunun telef olması üzerine yetkilileri harekete geçti.

Olay yerine gelen ekipler, kuşların nasıl öldüğünün tespiti için Van’a gönderilmek üzere numune aldılar.


Köy sakini Hikmet Demir, sazlık bölgesinde gezerken ölen kuşlarla karşılaştığını belirterek, “Her yerde telef olan kuşlar var. Hem şaşırdık hem de çok korktuk. Neden öldüklerini de bilmiyoruz. Hemen yetkililere haber verdik. Hayatımda böyle bir şeyle karşılaşmadım” dedi.


  Doğa Koruma Milli Parklar Yüksekova Şube Şefi Erhan Konür ise, balıkçıl kuşlarının telef olduğu ihbarı üzerine bölgeye geldiklerini belirterek, “Gerekli incelemeleri yaparak numune alıp Van’a göndereceğiz. Bunların neden ve nasıl telef olduğunu bilmek istiyoruz. Zirai ilaç kullanımı olabilir, sudan zehirlenmiş olabilirler. Bunlarla ilgili gerekli incelemeleri yapıp numune alarak Van Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne göndereceğiz. Kurum olarak da takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 00:41

Metin Tek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER